alt ıslatmaÇocuğunuz 4 yaşını doldurduğu halde geceleri hatta bazen gündüzleri altını mı ıslatıyor? Öyleyse önlem almanın zamanı gelmiştir. Nasıl önlem alınabilir, diye mi düşünüyorsunuz? Çocuğun öncelikle organik kontrolleri yapılmalı, eğer çocuğun biyolojik yapısında bir problem yoksa, psikolojik kontrol yapılmalıdır. Genellikle organik kontrol kısmı atlandığından özellikle bu konuya değinmek istiyoruz. Bu organik nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

En yaygın organik neden omurga bozukluğudur. Bunun dışında merkezi sinir sistemi bozuklukları, idrar torbasındaki darlık veya farklı problemler, üretra bozuklukları, idrar içindeki maddelerin yapısı, çeşitli böbrek hastalıkları gibi nedenlerden dolayı alt ıslatma sorunu yaşanabilir. Ebeveyn öncelikle çocuğun doktoru ile konuşmalı, gerekli olan tüm tetkikleri yaptırmalıdır. Şayet yukarıda sayılan hiçbir madde alt ıslatmaya neden olmamışsa, organik anlamda bir problem olmadığı düşünülerek bir psikoloğa, pedagoga veya çocuk psikiyatrisine götürülmelidir. Sorunu oluşturan psikolojik faktör, uzmanların yardımı ile saptandıktan sonra psikolojik tedavi yapılmalıdır.

Çocuğunuz Gergin Uyursa Altını Islatma İhtimali Artar

Tuvalet alışkanlığı; mesane kaslarının istemli olarak uygun yerlerde kasılması veya gevşetilmesi neticesinde kazandırılır. Stres ve gerginlik altındaki çocuk kas kontrolünü sağlayamaz. Vücudundaki kaslar, istemese de kasılır. Gün içinde ve özellikle uyku öncesinde herhangi bir olaydan dolayı üzülen, gerilen veya sinirlenen çocuğun kasları kasılacaktır. Bu gerginlikle yorulan kaslar, uyku ile tamamen gevşer. Gergin uyuyan çocuk, uyku ile gevşeyecek ve bu gevşeme anında mesane kaslarının kontrolünü kaybedecektir. Böylece, uyku esnasında tuvalet ihtiyacı olan çocuk, kendini sıkamayacağından altını ıslatacaktır. Bunun dışında yaşanan negatif yaşantı durumları bilinç altına işlenerek uykuyla birlikte çocuğun rüyalarına yansıyacaktır. Bu tarz bir durum da rüya esnasında çocuğun kendisini sıkmasına ve alt ıslatmasına neden olabilir. Bu nedenle çocuklarınızın özellikle uyku öncesi saatlerinde oldukça rahat ve mutlu olmalarını sağlamanız gerekir. Eğer bir sıkıntılarının olduğunu tahmin ediyorsanız, çocuğunuzu rahatlatmak amacıyla uykuya dalmadan önce onunla minik bir sohbet yapabilir veya birlikte kitap okuyabilirsiniz.