1 yaş bebek

1 yaşındaki çocuğunuzla aranızdaki çatışmaları azaltmak, 1 yaş çocuğu


 

Çocuğunuzla Aranızdaki Çatışmaları Azaltmak

Çocuğunuzun öğretmeni olarak sizin göreviniz ken­disine ve çevresindeki insanlara hizmet edecek davranışları kazanmasını sağlamaktır. Tartışmaları kazanmak yerine, onların ortaya çıkmasını engelle­mekle, davranışlarının ve ilişkinizin çatışmacı değil işbirlikçi olmasını sağlarsınız. Bunu ona uyguladığı­nız kuralları azaltarak ve güvenli bir şekilde keşifle­rini gerçekleştirecek uygun ortamı sağlayarak ya­parsınız. Aşağıdaki öneriler, istediği şeyleri herhan­gi bir sorun yaşamadan yapmasını sağlamak için oluşturulmuştur:

Çocuğunuzun Çevresini Uygun Hale Getirmek

Dik­katli bir şekilde çocuğunuz için uygun bir ortam ya­ratmak, onun hareketlerini daha az sıklıkla takip et­menizi sağlayacaktır. Tehlikeli ya da kırılma ihtima­li yüksek nesneleri kaldırmak ya da saklamak, ‘Ha­yır!’ ya da ‘Dokunma.’ deme ihtiyacınızı azaltacak­tır. Çocuğunuzun çevresini tabi ki boşaltamazsınız, çünkü sterilize edilmiş ya da hiçbir ilginçliği olma­yan ev, gelişimi üzerinde olumsuz etki yaratacaktır. Çocuğa uygun bir ev, içinde pek çok ilginç nesneyi barındırır. Önemli olan şey bu etkileyici nesnelerin güvenli olduğundan emin olmanızdır. Çocuğunu­zun gireceği her odada, inceleyebileceği ilginç şey­lerle dolu bir sepet ya da raf bulundurun.

‘Sınırları aşmak’ fikrini, birkaç değişiklikle sağla­yın. Her seferinde çocuğunuza çıkmamasını söyle­memek için merdiven başına kapılar koyun. Her pencereye pencere koruyucusu taktırın. Buzdolaplarına, mikro dalgalara ve çocuğunuzun ilgisini çe­ken diğer araçlara kilit koyun. Çocuğunuzun keşfetme ihtiyacını karşılamak ve sizi taklit etmesini sağ­lamak için bu tarz araçların çocuklara uygun boyut­larını bulun ya da kartonlardan bir tane yapın. Bu şekilde istediği kapıları açıp, içeri bakmasını sağlamış olursunuz.