cinsellikCinsel kimlik gelişimi aslında bebeğinizin doğumu ile başlayan bir süreç. Miniğinizin kucağa alınması, sallanması, banyo yaptırılması yani ona dokunuyor olmanız hoşuna gitmekle beraber ilk cinsel duygularını da ortaya çıkaran bir durum olmaktadır. Anne babalar bu gelişimde çocuklara net cevaplar vermeli diyen Uzman Psikolog Aycan Bulut konu hakkında bizleri bilgilendiriyor.
Karşı cinsi gözlemlemek ilgilerini çeker!

Küçük çocuklar soru ve davranışları ile bedenlerine olan ilgilerini belli eder. Okul öncesi dönemdeki çocuklar ise cinsel gelişimleri ile ilgili bilgi sahibi olmak ister. İki veya üç yaşında çocuklar çıplak olmak, başkalarının vücudunu görmek, kadınların göğüslerine ve kendilerine dokunmak ister. Üç yaşına yakın çocuklar erkek ve kız ayrımına varmaya başlar ve karşı cinsi gözlemlemek ilgilerini çeker. Örneğin bir kız çocuğu erkek kardeşi banyo yaparken onu izlemek ister, kendisinin neden penisi olmadığı ile ilgili sorular sorar. Aynı zamanda erkek çocuklar da kız çocuklarının niçin penisi olmadığını merak eder. Anne ve babaların çocuklarından gelen soruları çocuğun yaşına uygun şekilde cevaplaması gerekir.
Anne kız ya da baba oğul ilişkisi önemli!

Kız çocukların penisini kaybetmiş olduğunu düşünen erkek çocuklar penislerini kaybetmek ile ilgili korku yaşar. Kız çocukları ise büyüdüğü zaman penisi olacağını düşünür. Penisini kaybedeceğini düşünen erkek çocuk babası ile özdeşim kurmak ister. Anneye olan hayranlığı yüzünden babasının onu cezalandıracağını düşünür. İki yaşından sonra uygulanan sünnet erkek çocuklarda penisi tümden yitirme korkusuna neden olur. Baba ile iletişim sorunlu, baba katı, soğuk ve mesafeli ise bu korku çocukta artar. Ama baba ile erkek çocuk arasındaki iletişim olumlu olursa çocuk korkusunu yener ve babası ile özdeşim kurar. Aynı durum kız çocukların anneleri ile ilişkisinde yaşanır. Anne ile sağlıklı ilişki kız çocukların penis beklentisini yok eder. Anne ile özdeşim kurmasını sağlar.