Çocuklar hayatımızın merkezindedir. Sağlıklı düşünebilen her birey çocuklarının başarılı, ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı olmasını ister. Peki bunun için ne yapmak gerekir? Çocuklara verilen eğitim hayati önem taşır, bu yüzden çocuk yetiştirmek ciddiye alınması gereken bir iştir.

Çocuk Yetiştirirken Yapılmaması Gerekenler

Çocuk yetiştirirken sadece yapılması gerekenler değil, yapılmaması gerekenler de oldukça önemlidir. Bunlara dikkat etmek gerekir.

  • Sözlü ya da fiili şiddet uygulamak yanlış bir davranış şeklidir. Elbette bir çocuk ve bir birey olarak hata yapacaktır. Fakat vurmak veya aşağılamak çocuğu şiddete yönlendirir ve özgüvenini kırar.
  • Sorduğu soruları gereksiz veya anlamsız bulunsa bile sorusuna cevap verilmelidir. Soru sorduğu zaman ters cevaplar alması çocuğun öğrenme şevkini kırar ve sormaya korkar hala getirir.
  • Ondan yapabileceği şeyleri istenmeli ve yaptığı zaman tebrik edilmelidir. Sürekli bir şeyler beklemek yanlış olacaktır. Yaptığı iş kötü olsa bile yine de önce tebrik edip sonrasında kibar bir dille yanlışlarını dile getirmek gerekir.
  • Öfkeli ve kavgacı bir çocuk olmaması için tehdit etmeyi bırakmak gerekir. Zamanla tehditler etkisini kaybeder ve çocuk baş kaldırmaya başlar.
  • Her ne yapmış olursa olsun doğruyu söylediği zaman kızmak yanlış olacaktır. Yaptığının hata olduğunu dillendirmek fakat doğruyu söylemenin her zaman en iyisi olduğunu belirtmek onu doğruya teşvik etmek en doğrusu olacaktır.
  • Özgüvenli bir birey, başarılı olur. Ona yapmak istediği şeyleri başarabileceğini söylemek çocuğa özgüven kazandırır.
  • Ebeveynler birbirleriyle tutarlı olmalıdır. Aynı şeylere izin verilmeli veya aynı şeylere izin verilmemelidir. Bu konuları önce ebeveynlerin kendi aralarında konuşarak ortak bir noktada buluşmaları gerekir.
  • Toplum içinde yapılan her hareket çocuğu çok etkileyecektir. Tebrik etmekten çekinmemek gerekir. İnsanların içinde çocuğu aşağılamak, kalıcı bir iz bırakacaktır.
  • Çocukların istediği şeyler için çabalaması sağlanmalıdır. İstediği her şeye kolayca ulaşırsa şımarık ve doyumsuz olur. İleride çok problem yaşar.

Yaptığı her doğru da ve yanlışta, doğru ve yerinde tepkiler vermek çok önemlidir. Yanlışlarını görmezden gelmekte, yaptığı yanlışa aşırı tepki vermekte yanlış olacaktır. Cezalandırma şekli de dozunda ve doğru bir şekilde olmalıdır. Bu çocuk yetiştirme konusunda en önemli hususlardan biridir.