Çocuğunuz tuvaleti geldiği zaman evde köşe bucak kaçmaya ve tuvaletini yaparken sizden saklanmaya başladıysa tuvalet eğitimi zamanı gelmiş demektir.

Unutmayın ki bu süreçte ne yaparsa yapsın ona karşı çok sabırlı ve şefkatli olmalısınız… Ne de olsa bu geçiş onun gelişiminde çok büyük bir adım. Bu konuda biraz zamana ve anlayışa ihtiyacı olacaktır…

Onu övün: Öz güvenini arttırmak için lazımlığa ya da tuvalete yaptığı zaman ona iyi birşey yaptığını hissettirin.
Onu kendi haline bırakın: Bu süreçte ufak kazalar da olacaktır ancak ne yaparsanız yapın süreci hızlandıramazsınız onun için biraz onu serbest bırakmanızda fayda var.
Seçim ona ait olmalı: Lazımlığa mı tuvalete mi gideceğine kendi karar vermeli, bir süre sonra seçimini alışkanlık haline getirecektir.
Bağımsız olmasını sağlayın: Bezi bırakacağı dönem tuvelete yetişemeyecek bazen de gitmesi gerektiğini unutup altına yapacaktır. O yüzden idrar geçirmeyen kullan at çamaşırlardan almanız sizin için faydalı olacak ve hayatınızı kolaylaştırıcaktır.
Onu zorlamayın: Tuvalet eğitimi süresince her sefer lazımlığa ya da tuvalete oturması için onu zorlamayın.
Kötü ifadeler kullanmayın: Tuvaletini lazımlığa ya da tuvalete yapması onun için çok gurur verici bir durum olacaktır. Onun için tuvaletiyle ilgili kesinlikle kötü ifadeler kullanmayın.
Bekletmeyin: Çocuğunuz lazımlığını isterse onu bir dakika bile bekletmeyin ve elinizden geldiğince hızlı verin. İdrar tutmayı yeni yeni öğrendiği için fazla sabredemeyecektir.
Onu azarlamayın: Ne yaparsa yapsın ona kızmayın ve onu azarlamayın.