Süperman kostümlü ÇocukTelevizyonlar hayatımıza girdiğinden beri,ekranların evlerimize taşıdığı pek çok şey de hayatlarımızın baş tacı olmuş durumda.Önceden sinemaların kahramanı olan bazı karakterler, televizyonlardan sonra son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde bilgisayarlar tarafından da özel hayatlarımızın her köşesini işgal ettiler.Bizler artık yetişkin insanlar olarak bu işgale bir yerde dur diyebiliyoruz ya da etkilerini daha az sıkıntılarla atlatabiliyoruz belki ama aynı şey çocuklar için geçerli olamıyor maalesef. Çocuklar ciddi olarak etki altında kalıyorlar ve biz ebeveynler durumun her zaman farkında olmuyoruz.

Süper Kahramanlar ve Çocukların Hayal Dünyası

Televizyonlarda ve sinemalarda çocukların hayranlıkla izlediği kahramanlar artık sadece çocuklara hitap etmiyor,yetişkin insanları da etkisi altına alıyor.Hatta sanki çocuklar için yapılmış gibi olup aslında doğrudan yetişkinleri hedef alan filmler var. Ancak sorun da burada başlıyor çünkü çocukların ilgisini çekecek biçimde renkli ve gösterişli kıyafetler giyen bu kahramanlar aynı zamanda süper bir takım güçlere sahip. Uçabiliyorlar,asla ölmüyorlar hatta yaralanmıyorlar bile.Onlar görünüşte muhteşem varlıklar ve tamamen çocukların hayal gücünü çalıştıracak donanımları rahatlıkla kullanabiliyorlar.O kadar güçlüler ki çocuklar onların dünyayı kurtaran gerçek kahramanlar olduklarını düşünüyor ve inanıyorlar.Bu amaca hizmet etmek üzere binlerce insanın çalıştığı,iş yaptığı, para kazandığı bir endüstri var ve bütün zararlarına rağmen bu sanayinin gelişimi giderek büyüyor.Bunu durdurmak mümkün olmadığına göre biz yetişkinler olarak çocuklarımızı süper kahramanların aslında o kadar süper olmadıklarına inandırmak zorundayız.
Çocuklar kendilerini ifade edebildikleri,ana dillerine hakim olmaya başladıkları ve toplumsallaştıkları yaşlardan itibaren aslında hayaller de kurmaya başlıyorlar.Onlar da kendilerinin her şeyi yapabildiklerine inanıyorlar. Zaten bütün bir sanayi de bu inanç üzerine kurulu;her şeyi yapabilen süper varlık olma hayali.