dogum-sonrasi-diyet

sinditim sistemi hastalıkları diyet listesi, sindirim sistemi hastalıkları ve diyetleri, sindirim sistemi hastalıkları diyeti, sindirim sistemi diyetleri, sindirim sistemi diyeti, sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgili diyet programı, çoçuklarda sindirim sistemi kaç yaşında gelişir


Sindirim, besinlerin ağıza alınmasıyla başlar. Ağızda çiğnemeyle küçük parçalara ayrılan besin tükürükle karışarak özafagus vasıtasıyla mideye geçer. Mide, yutulan besinleri salgılarıyla yarı-sulu hale getirerek, ince bağırsaklara verir, ayrıca proteinleri daha küçük yapı taşlarına parçalar. İnce bağırsaklara geçen yarı-sulu besinler, safra ve pankreas salgılarının yardımı ile sindirilir ve emilir. Kalın bağırsaklar ise su ve elektrolitleri emer ve feçes atılana kadar depo görevi görür. Ağız hastalıklarında beslenme tedavileri şöyle olmalıdır.

Diş çürüklüğünde; basit karbonhidrat tüketilmelidir.Dişeti sorunlarında rafine şekerler ve ürünler kısıtlanmalı sulu besinler tercih edilmelidir. Anemisi olan hastalar az posalı ve sulu yemekleri tercih etmeliler demir ve B12’den zengin besinlerle beslenmelidirler. Tükrük bezinde iltihap veya taş olan hastalar ise az posalı ve sulu besinlerle beslenmeliler. Ağız farinks ve larinks kanserlerinde ameliyat önce ve sonrasında enteral beslenme sıvıları verilmelidir. Az posalı yumuşak ve sulu enerji ve proteini yüksek diyet verilir. Ağzında Crohn’s hastalığı olanlar ise sulu,yumuşak besinler tercih etmeliler ayrıca diyetlerinin enerji ve protein değeri yüksek ve posası sınırlı olmalıdır.

Yemek Borusu (Özfagus) Hastalıkları ve Beslenme Akalazya; Yamek borusunun alt kısmındaki sinirlerin çalışmasının bozulduğu bir hastalıktır. Hastaların %5’inde özofagus kanseri gelişebilir. Bu hastalıkta besinle mideye yeterince geçemediğinden özofagusta birikir. Akalazya’da beslenme tedavisinde besinler hastanın şikayet düzeyine göre seçilmelidir. Posası az ve yumuşak besinler seçilmelidir. Öğün sayısı 8’e kadar çıkarılabilir. Besinler çok iyi çiğnenmelidir. Her lokma sonrası bi miktar su içilmelidir. Gazlı içecekler diyetten çıkarılmalıdır. Kızartma, koyu çay, kahve , baharat, alkol, sirke, hardal diyetten çıkarılmalıdır. Çok sıcak ve soğuk yiyecek , içecekler tüketilmemelidir. Hastalar yeterli beslenmediklerinden bazı hastalarda beslenme yetersizliği görülebilir. O zaman enteral solüsyonlarla destek beslenme uygulanır.