bebek dağınıklığıÇocuğunuz oyuncaklarıyla oynadıktan sonra onları toplamıyor mu? Kıyafetlerini sürekli ortalıkta mı bırakıyor? Çalışma masası hep dağınık mı? Vs … Bütün bu sıralananlar sizin çocuğunuz için de geçerliyse; sizi sinirlenmeden veya paniğe kapılmadan önce biraz düşünmeye davet ediyoruz.

Acaba Çocuğunuz mu Çok Dağınık Yoksa Siz mi Çok Fazla Düzenlisiniz?

Bazı ebeveynler; kendileri, dağınıklığa tahammül edemedikleri için çocuklarının nasıl tahammül ettiklerini anlayamazlar ve dağınıklık onlara ciddi bir sorun olarak görünür. Anında düzen isterler. İstedikleri düzeni hemen göremeyince de çocuklarına dağınık etiketi yapıştırıverirler. Eğer sizin çocuğunuz bu kategorideyse biraz daha esnek olmanızı ve çocuğunuza yapıştırdığınız etiketi çıkarmanızı öneririz. Aksi takdirde siz, her ne kadar yeterli bulmasanız da kendince bir düzen sahibi olan çocuğunuz zamanla gerçekten dağınık olacaktır.

Diğer bir kategori ise; gerçekten dağınık olan çocukları kapsamaktadır. Dağınıklık kimi insanların fıtratında vardır. Evet bazı çocuklar, dağınıklıkla kendilerine bir düzen kurarlar ve etrafın düzenlenmesi ile düzenleri bozulur ve aradıklarını bulamazlar. Bu çocukların çalışma masalarının, dolaplarının vs …dağınık olması onları rahatsız etmez ve ebeveynlerinin bu mekanlara müdahale etmelerini istemezler. Kimi bireyler ise etraflarında dağınıklıklarını toplayan birileri olduğu için dağınık olmayı öğrenmişlerdir ve zamanla bu onlara rahat geldiği için dağınıklığı alışkanlık haline getirmişlerdir. Bu durumda da ebeveyn kendi özeleştirisini yapmalı ve çocuğunu dağınıklığa teşvik eden hususun kendi müsamahası veya sabırsızlığı olup olmadığına karar vermelidir. Sebebin kendi davranışları olduğunu kabul eden ebeveyn geri adım atmayı denemelidir.