sesYeditepe Üniversitesi Hastanesi Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Elçin Tadıhan Özkan’a göre ister çocuk ister yetişkin olsun sağlıklı ses hoşa giden, esnek, kişiyi temsil edebilen, dinleyici tarafından rahatlıkla duyulabilen sestir.

Çocuklar bir odadan diğer odadaki babasına seslenerek, dışarıda biraz daha oyun oynamak için sokaktan yedinci kattaki annesinden izin almak için bağırarak ya da top oynarken arkadaşlarına bağırarak sesini yanlış ve kötü kullanabilir. Çocukların gırtlak yapıları anatomik ve işlevsel olarak yetişkinlerden oldukça farklıdır. Doğumda kıkırdak olan gırtlak yapılar yaş ilerledikçe kemikleşmekte, ses tellerinin yapısı değişmektedir. Gırtlaktaki değişime bağlı olarak seste de kalınlaşma meydana gelmektedir. Örneğin, doğumda ağlama 500 Hz civarındayken, yedi yaşında 286.5 Hz’e, sekiz yaşındayken de 275.8 Hz’e düştüğü bildirilmektedir.

Okul çağı çocuklarında ses telinin iyi huylu lezyonlarından olan ses teli nodülü görülmektedir.

  • Ses teli nodülleri, ses tellerinin ön 1/3 ile arka 2/3’lük kısmında görülmektedir. Bu bölge ses tellerinin en fazla şiddetle titreştiği bölgedir.
  • Ses teli nodülüne sesin kötü ve yanlış kullanımı (bağırmak, gürültülü ortamlarda konuşmak, uzun konuşmak, yüksek sesle konuşmak, gibi) kuruluk, havadaki tahriş edici maddeler, sık ve alışkanlık haline gelmiş boğaz temizleme yada öksürme, alerji, psikososyal faktörler neden olabilmektedir.
  • Ses teli nodülü olan çocukların sesi boğuk ve sert olabilir. Ayrıca konuşma sırasında sık soluk alma, konuşma sırasında alınan nefesin yetmemesi, boğaz temizleme, boyunda gözlenebilir gerilim görülmektedir.

Ses bozukluğu olan ya da olduğundan şüphelenilen çocuklar, ses tellerinin değerlendirilmesi için kulak burun boğaz uzmanına yönlendirilmelidir.