Özgüvenli çocuk yetiştirmekÇocuklarınızın mutluluğunun daim olmasını, bunun bir yaşam biçimi haline gelmesini istiyorsanız, önce anne-baba olarak siz mutlu olacaksınız.

Mutluluk aile içinde birbirine geçicidir. Anne-babasını mutlu gören çocuğun mutluluğu artar. Bunu yapmak ise aslında çok basit; gülmek, hayattan zevk almak, yaşamın tadını ailece çıkartmak. Bu çok basit şeyler, günlük yaşamın stresli koşuşturmasında unutuluyor ve basit şeylere zaman kalmıyor gibi gelebilir insana. Bunu sağlayabilmek içinse, beraber vakit geçirmek, aile olarak keyif aldığınız aktiviteleri yapmak, aile içi huzuru ve mutluluğu beraberinde getiriyor.Womenist.net sizin için mutlu çocuk yetiştirmenin sırlarını derledi ve sizinle paylaşıyor. Çocuğunuz hep mutlu, kendine güvenen, pozitif ve problem çözme odaklı olarak yetişmesini istiyorsanız yazımızı okuyun.

Mutlu çocuk yetiştirmenin sırları

1. Aile içi huzura önem verin. Gereksiz yere veya her şeye sinirlenmeyin ve eleştiri getirmeyin.

2. Çocukların kendilerini ifade etmeleri için fırsat verin. Onlara isteklerini sorun ve demokratik davranın.

3. Duygularını ifade etmeyi ve empati kurmasını öğretin. Olaylar karşısında ne hissettiğini sorun ve konuşmasına fırsat verin.

4. Çocuklarınıza sorumluluklar verin. Ev içinde verilen sorumluluklar çocukların özgüvenlerini geliştirirken, onlara bireyselleşmeyi öğretiyor.

5. Hafta sonları ailece vakit geçirin ve aile aktiviteleri yaratın.

6. Çocuğunuzu bol bol kucaklayın, öpün. Sevginizi gösterin.

7. Mükemmeliyetçilik mutluluğunuza gölge getirebilir. Her şey harika ve düzgün olmak zorunda değildir. Her şeyi dert etmeyin ve bunu çocuklarınıza yansıtmayın.