Çocuklar kendilerini keşfetmeye başladıkları dönemde, vücutlarını tanımak için mastürbasyon yapmaya başlayabilirler. Çocukların yaptıkları mastürbasyon yetişkinlerle aynı değildir. Bu şekilde düşünülmemelidir. Aile içinde yaşanan bir problem ya da yeni doğan kardeş mastürbasyon yapmasına sebep olmuş olabilir. Bu konuyla ilgili ayrıntıları bir önceki yazımız da paylaştık oradan inceleyebilirsiniz. Burada ise gördüğünüz zaman nasıl davranmanız gerektiğine yer verdik.

• Çocuğumuza dair her konuda bilinçli olmalıyız. Çocuğunuz bu davranışı sergilemiyor olsa bile bilgi edinin. Böylece bu gibi bir durumla karşılaşınca ne kadar şaşırmış olsanız da aşırı tepkiler vermekten kaçının. Öncelikle görmemezlikten gelin ve nasıl davranmanız gerektiği konusunda kendinize bir yol haritası belirleyin.

• Yaptığı şeyin yanlış, ayıp, günah olduğunu söylemeyin.

• Çocuğunuzun rahatsız olmasına sebep olacak davranışlarda bulunmayın.

• Bunun için bağırmayın, azarlamayın. Ona bazı şeylerin özel olduğunu örneğin; tuvaletimizi yapmak gibi, başkalarının içinde yapmaması gerektiğini anlatın.

• Gözlem sürecinde bulunduğunuz ortamlarda da yapabilme ihtimaline karşı yakın çevrenizi bilgilendirin ki siz soğukkanlılıkla doğru tepkileri vermeye çalışırken yanlış bir davranışla karşılaşma ihtimaliniz ortadan kalksın.

• Çocuğunuzun mastürbasyon yaptığını gördüğünüz anlar da konuyla ilgilenmeden dikkatini bir oyuna bir etkinliğe çekmeye çalışın. Örneğin parka gitmeyi teklif edebilirsiniz.

Eğer davranışın beklenen doğal sürecin parçası olmaktan çıktığını, sıklık derecesinin çok fazla olduğunu düşünüyorsanız, unutmasını beklediğiniz halde devam ediyorsa bir uzmandan yardım almanız bu sorunu ortadan kaldırmanıza yardımcı olacak en iyi yol olacaktır.