küçük erkek çocukları kadınlar tuvaletine girebilir mi, kadınlar tuvaleti


Alışveriş merkezinde oğlunuzla birlikte gezerken tuvalete gitmeniz gerektiğinde onu bayanlar tuvaletine mi sokuyorsunuz yoksa yalnız başına erkekler tuvaletine mi gönderiyorsunuz? Peki, çocuğun cinsel gelişimi açısından hangisi doğru acaba?

Alışveriş merkezinde, restoranlarda ve halka açık tüm alanlarda erkek çocukların kadınlar tuvaletine girmelerinin ne derece doğru olduğu konusunda kafalar karışabiliyor. Tabii aynı durum kız çocuğuyla tek hareket eden bir baba için de geçerli. Bu gerçekten de hassas olunması gereken bir durum çünkü çocuğun cinsel ve kimlik gelişimi açısından ciddi detaylar barındırıyor.

6 YAŞINA KADAR ANNE İLE TUVALETE GİRMELİ

Bez bırakma dönemine kadar çocukların böyle bir sıkıntısı olmuyor ancak ortalama 3 yaşa denk gelen tuvalet eğitiminden sonra çocukların umumi tuvalet deneyimi başlıyor. 3-6 yaş arasındaki bir çocuk da tek başına tuvaletini yapıp kendini dışarıda bekleyen ebeveynin yanına gelebilecek fiziksel olgunluğa sahip değildir. İşte bu yüzden 6 yaşa kadar çocukların anneleriyle birlikte kadınlar tuvaletine girme durumunu, alternatifi olmayan bir zorunluluk olarak görebiliyoruz.

BÜYÜDÜĞÜNDE ERKEKLER TUVALETİNE GİRMESİ GEREKTİĞİNİ ANLATIN

Böyle bir durumda yine de çocuğa bunun zorunluluk olduğunu, onun biraz daha büyüdüğünde bir erkek olarak erkekler tuvaletine gideceğini belirtmekte fayda var. Ancak anne ve babayla gidilen bir ortamda muhakkak babanın oğluyla birlikte erkekler tuvaletine gitmesi gerekmektedir. Erkekler tuvaletinin hijyeninden şüphe edebilirsiniz ama babalar da en az anneler kadar çocuklarının sağılığı açısından kullanım detaylarını takip edebilirler. Aksi durumda bile çocuğumuzun cinsiyet rol gelişimi, hijyenden daha önemli değil mi? Özetle, 6 yaşına kadar oğlunuz anneyle tuvalete girebilir. Ama babası yanındaysa muhakkak onunla erkekler tuvaletine girmeli.