erken ergenlik depresyonuKadın Hastalıkları ve Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan, ergenliğin gecikmesinin nedenlerini ve ergenlikteki hangi durumların kısırlığa neden olabileceği hakkında önemli bilgiler verdi.

Ergenlik, 7 ile 13 yaş arasında gerçekleşir. Ama bazen 10 yaşında da ergenlik dönemine girilebilir. Bu dönem 1,5 sene ile 4 sene arasında zaman alır. Genç kızlar göğüslerinin olgunlaşmaya başlamasıyla birlikte en geç 2-3 sene içerisinde ergenliğe adım atmış olur.

Öncelikle ergenlik hormonlarla ilgili bir durumdur. Hormonlar, kimyasallardır ve vücutta farklı işlevleri vardır. Yaşlandıkça beyniniz özel hormonlar üretmeye başlar. Ergenlik dönemine geçişte beyniniz ve hipofiz bezleriniz hormonları çalıştırır. Bu hormonlar yumurtalıklara gönderilir ve yumurtalıklar, östrojen üretmeye başlar. Hormonlar, ergenlik döneminde fiziksel ve duygusal pek çok değişikliğe neden olur. Büyüme hormonu hipofiz bezlerinde boy, kol ve bacaklar gibi kemiklerin uzamasını etkilerken, kalp, akciğer ve uterusun gelişmesine de katkı sağlar.

Ergenlikte kilonun etkisi var mı?

Genetik özellikler ergenliğe ne zaman adım atılacağının ipucunu verir. Annenin ya da ablanın ilk regl gördüğü yaşa bakılır. Irklara göre de ergenlik farklılık gösterebilir. Kilo da ergenlikte etkili başka bir unsurdur. Kilolu çocuklarda ergenlik biraz daha çabuk gerçekleşirken, zayıflarda biraz daha geç başlar.

Ergenlik gecikmesi kızlarda 13,5 yaşında halen ergenlik bulgularının başlamaması durumudur. Nedeni yapısal ya da ailevi olabileceği gibi bazı doğumsal ya da hormonal hastalıklar da olabilir. Mutlaka hekime başvurmak gerekir. Beslenme bozuklukları, aşırı egzersiz ve süreğen hastalıklar da ergenlik gecikmesine neden olabilir.