Demokratik aile demokratik ebeveynler güven verici aile hoşgörülü aile çocuk yetiştirme yöntemleri aile tutumları


Bu tip ailelerde çocuklara karşı hoşgörü ve destekler vardır. Anne-babalar, çocuklarını olduğu gibi kabul eder ve çocuklarının ilgilerinin, yeteneklerinin geliştirebilmesi için ortamlar hazırlarlar. Ailede herkes birbirine açık davranır. Güven ve şeffaflık vardır.

Anne-babalar çocuklarıyla ilgili kararlar alırken seçenekler sunarlar ve çocuğun seçtiği davranıştan ders almasına izin verirler. Aile ile ilgili kararlar alınırken de çocuğun fikirleri alınır. Çocuğun dedikleri mantıksız ve basit gibi görünse de saygıyla dinlenir. Böylece çocuk susmaya değil konuşmaya teşvik edilir.

Evin ve toplumun kuralları çocukla birlikte belirlenir. Çocuk neyi nerede yapıp yapmayacağını bilir. Anne ve baba da davranışlarıyla çocuğa örnek model olurlar. Çocuktan yapmasını istemedikleri şeyleri kendileri de yapmazlar.

Çocuk belirli sınırlar içinde özgürdür. Çocuğa şiddet ya da baskı uygulamak yerine çocuğu ikna etmeye çalışırlar. Bu tutumla yetişen çocuklar; sosyalleşmiş, işbirlikçi çocuklardır. Arkadaş canlısı ve duygusaldırlar. Sosyal açıdan dengeli ve mutlu bireylerdir. Kendilerine güvenirler. Azimli ve üretkendirIer. Sorumluluk duyguları gelişmiştir. Kurallara ve otoriteye saygılıdırlar.