Evde
1- Çocuğunuz ile farklı yiyecekleri birlikte hazırlayabilirsiniz. Örneğin pasta, kurabiye, muhallebi, meyve salatası yapabilir, birlikte bunları süsleyebilirsiniz. Burada kullandığınız ölçü birimleri onun temel matematik becerilerini (‘bana 3 adet yumurta verebilir misin?’, ‘bize şimdi 1 bardak un gerekiyor’ vb.) geliştirirken, yeni kelimeler öğrenmesine imkan sağladığı için dil gelişimine de katkıda bulunur.
2- Ondan masadaki tabak, bardak, çatal, kaşıkları saymasını isteyebilirsiniz. Ayrıca tabağındaki yiyecekleri sayma oyunu da oynayabilirsiniz. Örneğin ‘’tabağında kaç köften var?’’ ‘’İki tanesini yedin kaç tane kaldı?’’ gibi..
3- Çamaşırları birlikte katladıktan sonra ondan renklerine göre ayırmasını isteyebilirsiniz. Yine giysilerin üzerindeki düğmeleri sayma oyunu da onun sayısal becerilerini geliştirmesine katkıda bulunur.

Yolda
1- Yolda yürürken gördüğünüz arabaların renklerini söylemesini isteyebilirsiniz. Ya da ‘hadi şimdi bana kırmızı bir şey göster’ gibi sorular sorabilirsiniz.
2- Adımları sayma oyunu da yine sayısal becerilerini geliştirmek için iyi bir yoldur. ‘‘Bakkala kadar kaç adımda gideceğiz hadi gel sayalım.’ gibi.
3- Açık havada çocuğunuzla yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Etrafta gördüğünüz çiçekler, ağaçlar, böcekler, köpek-kediler ya da taşlar hakkında konuşabilirsiniz.
4- Dökülen sonbahar yapraklarını birlikte inceleyebilirsiniz. Birkaç yaprak toplayıp eve geldiğinizde bir karton ya da kağıdın üzerine yapıştırıp farklı bir pano elde edebilirsiniz.
5- Yürürken şarkı söyleyebilir, adımlarınızı bu şarkının temposuna göre yavaş ya da hızlı atabilirsiniz.
6- Otobüsle giderken durakları sayma oyunu oynayabilirsiniz.