4 yaş kimlik bunalımı


Gençlerin yaşadığı ortama uyum sağlamakta zorluk çektiğinde kimlik bunalımı yaşayabileceklerini söyleyen Uzman Klinik Psikolog Romina Kuyumcuoğlu, bu süreci ve ailelere düşen görevleri sıraladı.

Ergenlik, çocukluk ile yetişkinlik arasındaki geçiş dönemidir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle 11 ile 14 yaşlarında başlar. Bu dönem çocuğun, fizyolojik anlamda cinsel ve zihinsel gelişimlerinde, sosyal anlamda toplumsal rollerinde ve benlik kavramlarında ciddi değişikliklerin olduğu bir dönemdir. Kimlik karmaşası, çocuğun tüm bu değişiklikler ile kendini tanımaya çalışmasıdır. Çocuk bu dönemde ‘‘Ben kimim?’’ sorusuna yanıt arar.

KİMLİK ARAYIŞI SÜRECİ

Kimlik arayışı dönemine girildiğinde çocuğun duyguları yoğun ve inişli çıkışlıdır, davranışları da çocukluk dönemlerinde gösterdiğinden farklıdır, hoşgörülü ve uyumlu çocuğun yerini daha saldırgan, umursamaz ve öfkeli biri alabilir.

Kimlik arayışı sürecinde, çocuğun kafasında geleceğe dair pek çok soru işareti vardır. Kendisi, hayat ve toplum ile ilgili pek çok soruya yanıt arar. Bireyin nasıl bir insan olmak istediği, hangi mesleğe sahip olmak istediği, kız-erkek arkadaş ilişkileri ve aile bireyleri ile ilişkilerini değerlendirdiği bir dönemdir. Bu sorulara yanıt aranırken kimlik bocalaması yaşanabilir. Kimlik bocalaması her çocukta farklı yoğunluklarda yaşanır.

DEĞİŞİM VE ASİLİK BU DÖNEMİN DOĞAL BİR PARÇASI

Tuhaf giyim tarzları, saç şekilleri, dinledikleri müzik, ilgi alanları ve arkadaş olarak seçtiği kişiler kaygılandırıcı olabilir. Ancak çocuk bunu yaparken kendi bireyselliğini ortaya koymaya ve bağımsızlığını sağlamaya çalışır. Gencin isyankarlığı aileyi rahatsız eder ama ergenin bu tür davranışları hiç göstermemesi farklı bir birey olma çabasına girmemiş olduğunu gösterir ki bu da gelişiminde bir sorun var demektir. Değişim ve asilik, büyümenin ve bu dönemin doğal bir parçasıdır.