Anaokulu yillari ve fen egitimi dedigimizde çogumuzun aklina fasulye deneyinden baska bir sey gelmemesine ragmen fen egitimi anaokulu yillarinin en önemli parçasi olmaya devam ediyor. Çünkü fen egitimi çocuklara yasadiklari dünya hakkinda bilgi verdigigi gibi onlarin çevrelerine karsi daha duyarli hale gelmelerine de yardimci oluyor. Bu nedenle egitimciler anaokulu yillarinda verilen fen egitiminin önemli oldugunu sik sik vurguluyor ve aileleri de bu konu da duyarli olmaya çagiriyor.

Yazinin basligindan da anlasilacagi gibi fen egitiminin dil gelisimini destekleyecek yönleri oldugu biliniyor. Uzmanlara göre fen egitimi çocuklarin ilgisini ve egilimlerini anlamak için ideal bir alan oldugu kadar onlarin dil gelisimini destekleyecek önemli özellikler içeriyor. Fen egitimi biz yetiskinler için bile birçok soru isareti içerirken çocuklarin merak ettikleri ve ögrenmek istedikleri seylerin sayisini bile tahmin edemeyiz. Çocuklarin sahibi oldugu merak duygusundan yararlanarak onlara birçok sey ögretebilir, farkli konularda konusma firstalari yaratabilir, çesitli kitaplar okuyarak kelime haznelerini gelistirebiliriz.

Anaokulu ögretmenleri de fen ögretiminin çocuklarin dil gelisimi için çok faydali oldugunu düsünüyor. Çocuklarin fen aktiviteleri esnasinda birçok soru sordugunu ve bu sorularin cevaplarini ögrenmek için çocuklarin kendileri ile sik sik diyaloglara girdiklerini söylüyor birçok ögretmen. Ayrica ögretmenler bu diyaloglar esnasinda çocuklarin kendilerini ifade etme yeteneklerinin gelistigini ve kelime haznelerinin genisledigini önemle isaret ediyorlar.

Egitimciler bu konuda ailelerin de duyarli olmasini istiyor, çünkü okulda alinan egitimin evde desteklenmesi çocuklarin o konuyu daha iyi anlamasi ve pekistirebilmesi için çok önemli. Bu nedenle ailelerinde fen egitimi verirken çocuklara dil gelisimini destekleyecek birçok aktivite yaptirmasini özellikle destekleniyor.