erkek ve kız çocuk  •  Araştırmalar kızların kokulara, dokunmaya ve seslere karşı daha hassas olduğunu göstermiştir üstelik güzel şarkı söyleyebilen kızların sayısı erkeklerden daha fazladır.
  •  Eğer bir kızınız varsa 21 aylıkken boy uzunluğunu ölçüp ikiyle çarpın. Bu yetişkin olduğunda boyunun ne kadar olacağıyla ilgili bir fikir verir. Bir erkek çocuğunuz varsa bu hesaplama için oğlunuz 24 aylık olana kadar beklemeniz gerekir ki bu sonuç bile onun yetişkinlikteki boyunun yaklaşık yarısına eşit olur.
  •  Erkekler genel olarak kızlara göre daha iyi görseluzamsal becerilere sahiptir. Bu da erkeklerin ileride bir nesnenin uzayda farklı bakış açılarından bakıldığında nasıl görüneceğini hesaplayabilecekleri ve daha çok hedef odaklı olup, harita okuma gibi ayrıntılı işlerde başarılı olabilecekleri anlamına gelir. Bu beceriler uygulamalı bilimler ve mühendislikte onların daha çok işine yarar.

Kız ve erkek çocukları doğumlarından ergenlik dönemine kadar belirgin farklılıklar gösteriyorlar. Dil gelişimi, öğrenme becerisi, sosyal uyum gibi pek çok alanda görülen farklılıklar şaşırtıcı. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Çakmaklı, kız ve erkek çocukların psiko-sosyal farklılıklarını şöyle kaleme alıyor: “11 yaşa kadar kız ve erkek çocuklarının psiko-sosyal özellikleri birbirilerine çok benzer. Ancak bu yaştan sonra insan kendi cinsel psikolojisinin özelliklerine adaptasyon sancıları çekmeye başlar. Bu yaştan itibaren erkek ile kız çocuk arasında benzerlikler gittikçe azalır. Bunanla beraber 6-7 yaşlarına kadar kız çocuğu ile erkek çocuğu arasında bazı özellikler de belirtilmelidir. Kız çocuğunun sosyal gelişme yönünde erkek çocuğa nazaran belirli bir şekilde, bu çağda ileri olduğu gözlenebilir. Kız çocuğu yaklaşık 2 ay önce yürümeye başlar. Daha zengin bir sözlüğü hızla elde edebilir.