Hem çocuk hem de ebeveynler için zor geçen bir dönem olan ergenlik 13-22 yaşları arası dalgalanmaların yoğun görüldüğü bir dönemdir. Bu dönem kolay geçmez.

Bu süreç “fırtına-gerginlik” dönemi olarak da biliniyor. Aile ergeni, ergen ailesini anlamakta sıklıkla güçlük çeker. Emsey Hospital’dan Psikyatri Uzmanı Dr. Orhan Karaca bu önemli süreçte ailelerin çocuklarına nasıl yaklaşmaları gerektiği ile ilgili önerilerde bulundu.

Ona değer verdiğinizi hissettirin

• Ergene, her şeyden önce onu anladığınızı ve ona değer verdiğinizi hissettirmelisiniz. Hatta onunla fikir alışverişi yapıp, ortak paydalar bularak, söz ve davranışlarınızda nazik olmalısınız.
• Nasihat almaktan genellikle hoşlanmayacağını unutmamalısınız. Bu nedenle kalıcı çözüm için diyaloğunuzu samimi kurun. Düşüncelerini ifade edebilecekleri bir ortam oluşturun. Anne ve babasıyla gurur duymasını sağlayın.
• Onu ne kendi arkadaşlarıyla ne de kendi geçmişinizle kesinlikle kıyaslamayın ve arkadaşlarını eleştirmeyin. Onaylamadığınız arkadaşlıklarını uygun bir şekilde kendisiyle konuşup, bu durumu kendisinin görmesini sağlayın. Ona ne yapacağını söylemek yerine, onun gerçekleri bulmasına yardımcı olun.

Çocuğunuzu rencide edecek davranışlardan kaçının

• Başkalarının yanında onu asla azarlamayın ve küçük düşürmeyin. Bu davranış aranıza mesafe koyar, çocuğunuza ulaşmanızı güçleştirir. Öncelikle ebeveynlerin çocuklarından daha avantajlı ve daha çok yükümlülük altında olduklarını unutmamaları gerekir. Çünkü ergenlik dönemini daha önce geçirmiş olmanız sizin onun yaşadığı bu dönemin daha kolay farkına varmanızı sağlayacaktır. Bu durumda sabırla davranmalı ve daha çok anlatmalısınız.
Çocuğunuz isteklerinde ölçüsüz olabilir, bu durum karşısında anlayışlı olun. Aşırılıklarını zamanla görmesini sağlamaya çalışın çünkü onu ancak dinleyerek anlayabilirsiniz.