Çocukluktan yetişkinliğe dönüşün en sancılı dönemi olan ergenlik, sadece ruhsal olarak değil bedensel olarak da birçok problemle beraber geliyor.

Hisar Intercontinental Hospital Dermatoloji Uzmanı Dr. Funda Ataman ergenlik döneminde ciltte görülen değişiklikler ve bunlarla başa çıkma yolları hakkında bilgi verdi.

Ergenlik ne zaman başlar?

Ergenlik; 9-13 yaşları arasında başlayan, 2-5 yıl süren insanın en zor dönemlerinden biridir. Bu dönemde hem tüm vücut hem de ruh çılgın ve hızlı bir şekilde değişiklikler gösterir. En büyük değişiklikler de en göz önündeki organ olan deride görülür.

Tüylenme

Kız çocuklarda genital, koltuk altı ve bacak tüyleriyle baş etmek için farklı yöntemler uygulanabilir. Ağda, epilasyon gibi. Lazer epilasyon son yıllarda en büyük kolaylık sağlayan yöntemdir. Adet gören ve tüylenmesi tamamlanan kızların tüylerinden kurtulması lazer epilasyon ile sağlanabilir, 18 yaş şartı yoktur. Bir genç kızın ergenlik döneminde tüyleri nedeniyle havuza, denize girememesi, istediği sporu yapamaması o genç kız için yoksunluk yaratabilir. Bu sebeple istenmeyen bir durumdur.

Ergenlik dönemindeki erkekler ise sakal tıraşı için deriyi tahriş etmeyecek tıraş sabunları, jiletler ve tıraş sonrası nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Ayrıca tüylenmenin kızlarda sakal ve bıyık bölgesinde olması, erkeklerde ise olmaması hormonal sorunları düşündürmeli ve tetkik edilmelidir.

Deride yağlanma ve sivilceler

Ergenlik döneminde çok çabuk yağlanan, yapışan saçlar ve yıkandıktan sonra kısa zamanda parlayan, siyah noktalarla, iltihaplı kabarıklıklarla dolu bir deri gelir. Derideki yağlanma ve sivilceler ergenin utanmasına, sosyal ortamlardan kaçmasına, içe kapanmasına neden olur. Ergenlik dönemini yaşayanların % 25’i ilaç kullanımı gerektiren şiddetli yağlanma ve sivilcelenme gösterirken kalan % 75 sık ve deriyi iyi temizleyen jel, sabun ve şampuanlarla bu devreyi atlatır.