“Çocukluk döneminden ergenlik dönemine geçişte, çocuklarda cinselliğe merak başlamaktadır” diyen çocuk ve ergen psikiyatrisi Uzman Doktor Gökçe Küçükyazıcı şayet anne ve babalar cinsellik ile alakalı bilgileri doğru şekilde çocuklarına vermez ise ergenlik dönemine ulaşan çocuk bu tür bilgileri farklı kaynaklardan öğrenme çabasına girebilmektedir dedi ve şu şekilde devam etti.

Cinsel eğitim, çocuklarda cinselliğe yönelik pozitif bir yaklaşım geliştirmelerini sağlayarak, cinsel açıdan sağlıklarını koruyacak bilgi ve kabiliyetlerini kazanmalarını sağlar.

Anne ve babalar çocuklarda cinsel konularda ilk eğitici kişilerdir. İnsanlar doğduğu andan itibaren, ilk olarak anne ve baba olmak üzere yakın çevresinde bulunan insanlardan cinsellik ile alakalı bilgiler almaya başlar.

Anne ve babalar çocukları ile konuşarak, duygularını paylaşarak, sevgilerini göstererek, çocuklarını giydirerek onlara vücut bölümlerinin adlarını öğretme gibi davranışlar ile çocuklarda cinsellik ile alakalı bilgi ve değer yargıları aşılamaktadırlar. Bu konu ile alakalı sert tutum sergileyen ailelerin eksikliğini gençler başka yollardan tamamlamaya çalışmaktadır. Ebeveynler bu şartlarda çocuklarına sağlıklı bir yaşam fırsatı sunma olasılığını kaçırmakta ve istenmeyen durumlar ile karşılaşma ihtimalini artırmaktadırlar.

Uluslar arası Aile Planlaması Federasyonu (International Planned Parenthood Fedaration) Uluslar arası İnsan Hakları Yasalarına Bağlı olarak gençler açısından özelleştirilmiş cinsel ve üreme hakları tanınmıştır bu haklar;

• Kendin olma hakkı: kendi kararlarını verme, kendini ifade edebilme, cinsellikten zevk alma, kendine güvenme, evlenme ya da evlenmemeyi istememe ve aile planlamasında özgür haklara sahip olma.