akne problemi, akne tedavisi


Her 10 ergenden 9’unu etkileyen akne problemi, sanılanın aksine yalnızca ergenleri etkilemiyor. Hamilelik döneminde hormonal dengelerin değişmesi ile ortaya çıkan akne sorunu menopoz döneminde de kadınların yakasını bırakmıyor. Birçok kadını etkileyenpolikistik over ile de ortaya çıkan akne sorunu ile ilgili önerilerde bulunan Anadolu Sağlık Ataşehir Tıp Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Sadiye Kuş, rahatsızlığın kökeninin cilt altında biriken ve dışarıya atılamayan yağ olduğunu belirterek her durumda farklı seyir izleyen aknenin tedavisinde de hastalığın şiddetine bağlı olarak farklı çözüm yolları olduğunu söyledi.

Anadolu Sağlık Ataşehir Tıp Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Sadiye Kuş, temelinde erkeklik hormonu olarak bilinen testesteron hormonu olan akne sorunu aslında sadece erkeklerde değil az da olsa kadınlarda da bulunduğunu belirtiyor: “Böbrek üstü bezleri, yumurtalıklar ve testislerden salgılanan testesteron hormonu yağ bezlerini uyarıp büyümesine ve yol açıyor böylece daha fazla yağ salgılanmaya başlıyor. Bu da cildi akneye ve yüzeyde yağlanmaya meyilli hale getiriyor. Akneye asıl yol açanın cildin yüzeyindeki değil, kıl köklerinde birikip dışarıya atılamayan aşırı yağ bulunuyor. Tedavi için hastalığın şiddetine bağlı özel çözümler üretilmesi gerekiyor” diyor.

Lazer tedavileri de etkili

Aknenin şiddeti hafifse sadece cildi kurutmadan nazikçe temizleyen bir yıkama ürünü ve dermo kozmetiklerin yeterli olabileceğini belirten Dr. Kuş, “Ancak şiddetli ve genci rahatsız eden durumlarda hekime başvurmakta fayda var. Aknenin şiddetine göre dışarıdan deriye uygulanacak kremler, losyonlar, ağızdan ilaçlar hekim tarafından uygun görülebilir” diye konuştu. Kuş, yağlanma ve siyah-beyaz noktaların tedavisi için medikal cilt bakımı yöntemlerinin ya da ilaç tedavilerine dirençli olgularda lazer tedavilerin de etkili olduğunu sözlerine ekliyor.