Çocukla iletişim çocukla zaman geçirmek çocukla nitelikli zaman geçirmek


Çocuklarla birlikte geçirilecek zamanın nitelikli olması gerektiği konusunda çok şey duyuyorum. Hemen hemen bütün günlerimi oğlumla geçirmeme rağmen o kadar meşgulüm ki bunun nitelikli olduğundan pek emin değilim.

Çalışan kadınların sayısının artmasıyla (aslında tüm kadınlar çalışıyor) “nitelikli zaman” terimi moda oldu: bir anne çocuğuyla birlikte yeterince zaman geçiremiyorsa en azından birlikte geçirdiği zamanı en iyi şekilde değerlendirmelidir.

Bu teoriye göre zamanın miktarının önemi yoktu. Ancak, miktarın çok olması da niteliğin bir göstergesidir. Nitelikli bir bakım yapabilmek için işinizi gücünüzü bırakıp bütün gün yerde oturarak çocuğunuzla oyun oynamanız gerekmez. Onun bezini her değiştirdiğinizde gülümserken, onu beslerken onunla konuştuğwrnzda ya da ona banyo yaptınrken banyo oyuncaklarıyla oynayarak su sıçrattığınızda nitelikli bir zaman geçiriyorsunuz. O etrafta yürüteciyle yürürken siz mutfaktan seslenerek onunla konuştuğunuzda, araba kullanırken şarkı söylediğinizde, elektrik süpürgesiyle evi temizlerken oyun alanının içindeki çocuğunuzu gıdıkladığınızda veya siz faturaların başında otururken o da yerde küp bloklarıyla oturduğunda da bunu yapıyorsunuz.

Nitelikli bir anne-babalık, çocuğunuzla geçirdiğiniz zaman içinde onunla pasif veya aktif olarak ilgilenmenizi kapsar ve çocuğuyla uzun zaman geçiren sevecen ve duyarlı bir anne istese de bundan kaçınamaz. Yalnızca bebeğinizi gözlemleyerek bu konuda başarılı olup olmadığınızı anlayabilirsiniz – gülümsüyor mu, kahkahalar atıyor mu, yanıt veriyor mu, genellikle mutlu görünüyor mu? Eğer bu soruların cevabı evet ise nitelikli bir bakım alıyor demektir.

Tüm gün evin dışında çalışan bir anne olarak kızımla yeterince nitelikli zaman geçiremediğimi düşünüyorum.

Çocuğu veya çocuklarıyla geçirdiği zamanın nitelikli olup olmadığı konusunda baskı (ki bu tür bir baskı performansı artırmaz) yaşamadan da çalışan bir anne yeterince baskı altındadır. Bebeğinizle birlikte geçirebileceğiniz zaman kısıtlıysa her dakikanın yararlı olmasına çalışırsınız. Bunun imkansız olduğunu baştan kabul etmek (çocuk bakımı dışında yapmanız gereken şeyler de olacaktır, bebeğinizin o sırada başka şeylerle ilgilenmesi söz konusu olabilir, sizin veya onun keyifsiz olduğu anlar gelecektir) şaşırtıcı bir şekilde onunla birlikte geçireceğiniz zamanın iyi değerlendirilmesini sağlayacaktır. Yapabileceğiniz diğer şeyler şunlardır: