Biliyorsunuz ki öğrenme farklı yöntemlerle gerçekleşebilir, örneğin herhangi bir şeyi duyarak öğrenebiliriz, görerek öğrenebiliriz, deneyerek öğrenebiliriz ya da bize dışarıdan verilen komutları uygulayarak öğreniriz. Bu farklı öğrenme stratejilerini hepimiz günlük hayatımızda bilinçli ya da bilinçsiz olarak sıklıkla kullanırız. Ancak konuyla ilgilenen uzmanlar bu alanda farklı araştırmalar yaparak öğrenmede en etkili olan yöntemi belirlmeye çalışıyorlar. Fakat kişisel farklılıklar elbette ki bu yöntemlerin etkinliklerinde değişikliklere sebep oluyor. Bir bireyin öğrenmesinde çok etkin görünen bir aktivite diğeri için o kadar etkin olmayabiliyor.

Günümüzde yapılan çalışmalarda öğrenme esnasında bireye dışarıdan gelen farklı uyaranların onun herhengi bir şeyi öğrenmesinde ne kadar etkili olduğu araştırılmış ve şu sonuçlara rastlanmış:

“Öğrenme aktivitesinin %55’i görsel ip uçlarından, %37’si işitsel ip uçlarından ve %8’i de sözel ip uçlarından yararlanılarak gerçekleşiyor.”

Bu sonuçtan da anlayabileceğimiz gibi öğrenmede en etkili ip ucu görsel uyaranlardan geliyor, bu nedenle çocuğunuzla iletişim kurarken görsel uyranların çokluğuna önem verin ve onu bu uyaranlarla destekleyerek öğrenme düzeyini arttırın.

Özellikle küçük yaşlardaki çocuklar için çok etkili olan bu yöntem, bu yaşlarda çocuğu olan anne ve babalar için ideal bir öğretim taktiği olarak kullanılabilir. Çünkü küçük çocuklar hem dikkat seviyelerinin azlığı hem de kelime haznelerinin yetersizliği nedeniyle sizin söylediklerini tam olarak anlayamayacak ve dolayısıla tam olarak uygulayamayacaktır. Siz de çocuğunuzun etrafında görsel uyaran seviyesini arttırarak çocuğunuzun öğrenme düzeyini arttırabilir ve hızlandırabilirsiniz. İşte bunun için yapabilecekleriniz…