Çocuklarda cinsel gelişim çocuklarda cinsel gelişim özellikleri çocuklarda kendi kendini tatmin etme çocuklarda mastürbasyon


Çocuğun cinsel yaşantısının ne zaman başlaması gerektiği kafa karıştırıcı sorulardan biridir. Bu sorunun cevabı, cinsel yaşantı derken, bu kavramın tam olarak nasıl anlamlandırıldığı önemlidir. Psikanalizcilere göre, bebeklikteki tüm uyarılar ve yaşamın ilk üç yılında belirginleşen anüs uyarıları cinsel yaşantıyı gösterir.

İnsanlar, bunu kabul etmek istemez ancak bebeğin emme yoluyla sağladığı haz, yetişkin bireyin cinsel doygunluk sonunda oluşan gevşemeye benzer olduğu görülür. Çocuktaki cinsel yaşantının başlama yılı olarak, çocuğun cinsel organlarına dokunmaktan zevk aldığı, yaşamının üçüncü senesini söylemek, daha doğru bir yaklaşım olur.

Cinsel uyarım, üç yaşına gelmeden önce de tesadüfi olarak gerçekleşebilir. Annenin, bebeğin altını değiştirirken cinsel organa dokunması, diz üzerinde zıplatılan çocukta meydana gelen duyum, bunlardan birkaçıdır. Otomatik ve normal tepkilerdir. Ancak, unutmamak gerekir ki, küçük yaştaki çocuk, cinsel yönden uyarılmış yetişkin bir bireye göre cinsel arzuya sahip değildir.

Üçüncü yaş evresinde, cinsel duyumlar, çocuğun kendi bedenini merak edip keşfetmesi sonucu ortaya çıkar. Keşfetme sırasında, çocuğun cinsel organına dokunup bundan hoşlanması, tekrar aynı davranışı göstermesini sağlar. Bu cinsel uyarım tamamen fizyolojik bir tepkidir, cinsel düşünceyle ilgisi yoktur. Cinsel organa dokunma ile oluşan haz arasında bağlantı kurma ve bu ilişkiyi kavrama gerçekleşince, kendi kendini tatmin etme başlamış olur. Bu eğilim, çocuğun dört yaşına gelip, kas kontolüne sahip olup, ellerini istediği gibi kullanmaya başlayınca gerçekleşir. Uykusu gelen, hikaye dinleyen ya da televizyon izleyen çocukta, bu uyarım çok fazla görülür. Yalnız bırakılan çocuk, diğer kişilerle ilişkisini geliştiremez ve kendi kendini tatmin ederek mutlu olmaya çalışır.