Teknoloji; görsel algıyı güçlendiriyor, aynı anda birden fazla iş yapabilmeyi sağlıyor, diğer yandan ise bağımlılık geliştiriyor, küçük çocukların beyin gelişimlerini olumsuz etkiliyor.

Etrafımız elektromanyetik dalgalarla sarılmış durumda… Radyo ve televizyon dalgaları, wireless dalgaları, cep telefonu frekans dalgaları… Nörolog Dr. Mehmet Yavuz, “Bu durum bebekler ve çocuklar için daha da tehlikeli. Çocukların beyin gelişimleri henüz tam olmadığı için, akıllı telefonlardan çok daha fazla zarar görecekleri açık. Çocuklar akıllı telefonları oyun için kullanıyor. Bu da uzun süreler telefonla haşır neşir olup çevresi ile iletişim eksikliği bir yana agresif, yerinde duramayan, hiçbir şeyden mutlu olmayan, kolay kolay disipline edilemeyen bir yapıya bürünmelerine neden oluyor” diyor.

Günümüzde teknolojiyi yasaklamanın imkansız ve anlamsız olduğunun altını çizen Yavuz, konuyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

Çocukların teknoloji ile bu kadar iç içe olmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Artık öyle bir noktaya geldik ki çocuk olsun ergen olsun hepimiz teknoloji bağımlısı olduk. Teknolojiyi kullanmamızı sağlayan enerji, dünyanın en önemli ihtiyaçlarından biri haline geldi. Cep telefonları, bilgisayarlar, kablosuz internet ortamları olmazsa olmazlardan. Teknolojinin hayatımıza büyük bir rahatlık ve lüks sağladığı tartışılmaz bir gerçek. Fakat çok ciddi bir tehlike var ki bu da teknolojinin bağımlılık oluşturmaya doğru gitmesi ve sosyal hayatı bitirmesi. Teknolojinin olumsuzlukları en çok da çocukları etkiliyor çünkü bilgisayarlar ve internet dünyası çocuklar için tarifsiz bir merak ve ilgi alanı oluşturuyor.