Hafıza; bir bireyin zekasının en önemli parçasıdır. Yeni deneyimler ve bilgiler edinildiğinde bu bilgilerin depolanmasına ve gerektiğinde hatırlanmasına yardımcı olan bir bütündür. Özellikle çocukluk döneminde farklı yöntemler kullanarak çocuğunuzun hafızasını güçlendirebilir, çocuğunuza hafızasını kontrollü olarak kullanmasını öğretebilirsiniz.

Hafızamızı verimli işleyişini neler engeller?

1. Beyine yeterli malzemenin sağlanmaması:
Vücudumuzun kullandığı oksijenin büyük bir kısmı beyinimiz tarafından kullanılır. Beynimiz çok miktarda oksijen, glikoz ve bazı enzimleri kullanır. Bu malzemeler yeterli olmadığında beyin fonksiyonlarını sağlıklı gerçekleştiremez.

2. Beynin çalışma akışının bloke edilmesi:
İnsan sürekli stres yaşadığında vücut gerilir. Gerginliğin devam etmesi halinde beyin ve vücut kısa sürede mevcut glikozu yakar,enerjisini tüketir.

3. Beyin kapasitesinin eksik kullanılması:
Son yapılan araştırmalar beyin kapasitemizin çok az bir kısmını kullandığımızı göstermektedir.Beynimizin sağ ve sol lobunu birlikte kullandığımızda kapasitesinin daha artacağı bildirilmektedir. Beynimizin daha çok mantık ve matematiksel düşünme biçiminin bulunduğu sol lobunu kullanıyoruz. Sanat, ritm, renk gibi olguların bulunduğu sağ lobunu aktive etmemiz gerek.

4. Beyin kapasitesinin zayıflatılması:
-TV seyretmek
-Kontrolsüz hayal kurmak

5. Sistemsiz düşünme alışkanlığı:
Sistemli düşünen kişi bilgi parçaları arasındaki ilişkileri kurabilen, bilginin nereye yerleştirileceğini bilen kişidir. Ezberlemek en tipik sistemsiz öğrenme biçimidir.

Bütün bunlar gösteriyor ki güçlü bir hafızaya sahip olabilmek ya da hafızamızı güçlendirebilmek elimizde. Erken yaşta gerekli özeni göstererek çocuklarınızın hafızasını geliştirmek elinizde. Bunun için bazı öneriler derledik…