meraklı bebek

aöf çocuk gelişim soruları zormu, cocuk gelisim hocasina cocuklar hakkinda sorulacak sorular


Çocuklarımız; doğumlarıyla beraber hayatımızı tamamen değiştiren ve küçücük varlıklarıyla kocaman boşlukları dolduran yaşam enerjilerimiz.
Onlar bize,evrenin,doğanın,hayatın ve Tanrı’nın muhteşem armağanları.Çocuk sahibi olduğumuz için bir anda anne-baba statüsüne yükseliriz.Onları büyütürken olumlu ya da olumsuz bir çok duygu ve olay yaşarız. Ebeveyn olmak kolay bir şey değildir ve hangi durumda nasıl davranılması gerektiğini de kesin olarak bilmek mümkün olamaz.Çocuklarımızı yetiştirirken ve eğitirken genellikle el yordamıyla yolumuzu bulmaya çalışırken özellikle çevremizdeki insanların deneyimlerinden yararlanmaya dikkat ederiz. Bizler de genellikle kendi ailelerimiz tarafından bize öğretilen ve anlatılanları uygulamaya çalışırız.Tecrübeler sonucu elde edilen deneyimler elbette ki çok önemlidir.Ancak her zaman doğru yöntemler olduğunu söyleyemeyiz.
Gelişen ve değişen zamanla birlikte hayatımızı da değiştiren teknoloji sayesinde daha rahat ve kolayca ulaştığımız yeni bilgiler,bir çok şeyi öğrenmemizi de kolaylaştırmış durumda.Artık her tür araştırma ve yenilikten neredeyse anında haberdar oluyoruz.

Modern çağın bize sağladığı bütün bu kolaylıklar ve yenilikler sonucu çocuklar daha hızlı gelişiyor,daha kaliteli eğitim alıyor ve aileler de çocuk yetiştirme konusunu daha ciddiye almış görünüyor.Çocuk yetiştirmek gerçekten de dünyanın en zor işi,ebeveynlik de en zor mesleği.Duruma bu açıdan bakınca aslında anne baba olmak demek bir çeşit mühendis olmak demek:İnsan Mühendisliği.Kendi küçük ama getirdiği sorumluluğu çok büyük olan çocuklarımızı sağlıklı,güvenli,bilinçli ve donanımlı bir birey olarak yetiştirmek istiyorsak elimizdeki saf hamuru nasıl şekillendireceğimizi bilmek durumundayız.Bunun için de çocuklarımıza karşı dürüst,açık,samimi ve tutarlı olmak,sorularına da doğru ve net yanıtlar vermek zorundayız.
Bilindiği gibi çocuklar her yaş döneminde meraklıdırlar,çok soru sorarlar ve her şeyin nedenini bilmek isterler. Anne babalar da genellikle bu sorulara yanıt vermekten yorulurlar.Ama aileleri en çok bunaltan sorular cinsellikle ilgili sorulardır ve ne yanıtlar verileceği konusunda tam bir karmaşa yaşanır.Çocuğa açıklanacak bilgi ne olmalıdır,ne kadar olmalıdır ve ne yanıt verilmelidir?Bunlardan başka çocukla kim konuşmalıdır,yanıt verilecekse doğru olan bütün çıplaklığıyla(!) açıklanmalı mıdır,türü sorular bütün anne babaları ciddi anlamda zorlar.Sonuç olarak çocuğunuza domates çorbasının nasıl yapıldığını anlatmayacaksınız,nasıl dünyaya geldiğini anlatacaksınız.Üstelik çok küçük çocuklar bile artık onu leyleklerin getirmediğini biliyor.O sadece nasıl olduğunu bilmek istiyor.