Çocukların henüz kalem tutmayı tam anlamıyla öğrenmeden el yazısı öğrenmeye başladıklarını dile getiren Pedagog Öznur Simav, eğitim sisteminde zorunlu olan el yazısının çocuklar üzerine etkilerini anlattı…

El yazısı ile yazılan mektuplar, bir zamanlar için özel bir değer taşırdı. Haberleşmede mektup döneminin yaşandığı, iyi ya da hasta olduğumuzu, keyfimizin yerinde olmadığını söylemek istediğimiz mektuplar bir hafta ile 10 gün arasında elimize ulaşırdı. Telefonla haberleşmek ise yarım gün ile bir gün arasında gerçekleşebilirdi. Hatta, günlük işlerin içinde aradığımızı bile unuturduk. Bunlar çok çok eski dönemler olmasa bile, şimdi hızlı bir iletişim çağındayız. Artık, anında haberleşmek, görüntülü olarak, kilometrelerce uzaktaki sevdiklerimizle birlikte olmak mümkün.

EL YAZISI GERÇEKTEN İHTİYAÇ MI ONA BAKILMALI

Şu an için el yazısı günlük yaşamımızda kullanılmıyor. Ama, çocuklar ilkokula başlayıp, harfleri ancak öğrenmeye başlamaları ile birlikte el yazısı öğretimi başlamış oluyor. Kalem tutmayı tam anlamıyla kavramadan, kolay geldiği için çok değişik şekillerde kullanmakta direnen çocuklar olduğunu görüyoruz. Bu çocuklar alfabemizdeki harfleri düzgün şekilde öğrenemeden el yazısı yazmak zorunda kalıyorlar. Eğitim sistemi, çağın gereklerine göre uyarlanmadıkça, yaşayan olmaktan çıkar. Sistem günceli yakalamalı, zorlamak için gerçekten ihtiyaç mı ona bakılmalı.

EĞİTİM SİSTEMİ AİLELERİ ZORLAMIŞ DURUMDA

Ayrıca, çocukların ince motor gelişimine bu yaşlarda uygun mu bunun değerlendirilmesi gerekir. Belki 9-10 yaşlar için uygun olabilir. Çocukların üzerinden her şey için çok hızlı şekilde geliştirilmeye bir çaba var. Çocuklar, çabuk oturmalı, yürümeli, çabuk saymaya başlamalı, çabuk okumaya başlamalı. Normal harfler bile tam ve doğru olarak yazılamadan el yazısına geçiliyor ve gereken yerlerdeki çengeller, kuyruklar yazı bittikten sonra emanet şekilde çocuklar tarafından bir yerlerine takılıyor. Eğitim sistemi aileleri zorlamış durumda. Çocukları iyi eğitim almalı ve iyi para kazanabilecekleri iş sahibi olmalı, işsiz kalmamalı… Aileler, çocuğum bir adım daha öne geçmeli, önde başlamalı ve desteklerle hep önde götürmeli bu yarışı derdinde.
ÇOCUĞUN ÖZGÜR ALAN KULLANMA HAKKI OLMALI