çocuk mastürbasyonGenellikle anne-babalar çocuklardaki mastürbasyon davranışı karşısında ne yapacaklarını bilemezler, paniğe kapılır ve aşırı tepki gösterirler. Aşırı tepkiler ise sorunu çözümlemek bir yana sorunu arttırıcı olur. Çünkü çocuk nereden kaynaklandığını bilmediği bir zevk yaşıyordur. Aşırı tepkiler ile, bu zevke karşı olan farkındalık oranı artar. Bu sebeple;

  1. Çocuklar bu sorundan dolayı özellikle de toplum içinde asla uyarılmamalıdırlar. Özel yapılacak uyarılar ise bir kereye mahsus veya çok çok seyrek olmalıdır. Çünkü; aşırı uyarı, sorunu bir lince daha fazla yerleştirir.
  2. Yapılacak bu seyrek uyarılarda da “ayıp, günah” gibi sebepler yerine, sağlıkla ilgili sebepler sunulmalıdır. Şöyle ki; “vücudumuzdaki bazı bölgeler özel bölgelerdir. Tuvalet ihtiyacımızı karşıladığımız bölgeler de özel bölgelerdendir. Bu bölgeler, çok fazla hassas olduklarından çabuk mikrop kapabilirler. Bu sebeple dikkatli davranmak gerekir. Aksi takdirde rahatsızlanabiliriz” gibi minik ve abartıdan uzak uyarılarda bulunulabilir.
  3. Bunun dışında çocuğun kıyafetlerine temizlik, darlık vs .. gibi unsurlar göz önüne alınarak dikkat edilmelidir.
  4. İç çamaşırını sıklıkla değiştirmek de yine oldukça önemlidir. Çünkü kirli çamaşır bakteri oluşumuna, bu da kaşıntıya, akabinde de uyarılmaya neden olabilmektedir
  5. Çocuk çok fazla yalnız başına bırakılmamalıdır. Bu sorunun varolduğu düşünülüyorsa, özellikle uykuya dalış esnasında ve televizyon seyrettiği zamanlarda ebeveynin onu yalnız bırakmaması yararlı olur.
  6. Sağlığın vurgulandığı kapsamlı bir uyarının ardından; mastürbasyon davranışını gören ebeveyn; çocuğu direkt uyarmamalı, çocuğun dikkatini bir başka şeye yöneltmelidir.
  7. Bunun dışında bir uzmandan da yardım alarak, mastürbasyona neyin sebep olduğu tespit edilmeli ve sebep ortadan kaldırılmalıdır.

Ne Şekilde Görülebilir?