Çocuklarda yalancılık çocuk neden yalan söyler çocuklarda yalan söyleme nedeni çocuklarda yalan atma nedenleri yalan söyleyen çocuğa nasıl davranmalı yalan söyleyen çocuğa karşı ailenin tutumu


Çocuğunuz size penceresinden içeriye kocaman bir yılan girdiğini söylediği zaman onun ne kadar da yalancı olduğunu düşünürsünüz. Bunu söyleyen çocuğunuz eğer 4-5 yaşlarındaysa sizi kandırmak için söylememiştir.

Çocukların hayal güçleri o kadar geniştir ki henüz gerçekle düşü ayırt edemezler. Belki dinlediği bir masalın veya hikayenin tesirinde kalmıştır. Bunun için çocuğunuz size gelip uzaylılarla arkadaş olduğunu bile söylese, onu yalan söylüyorsun diye azarlamayın. Bırakın böyle ufak tefek yalanları söylesin.

Gerçekle düşü ayırt edebildikleri 6-7 yaşına geldikleri zaman bu tür yalanlor kaybolacaktır. Fakat çocuğum yalan söylemeye alışıyor korkusuyla onu azarlarsanız, hayalle gerçeği ayırma aşamasını atlatmasını engellemiş olursunuz. Bir gün yuvada köyle ilgili bir hikaye kitabı okuyordum. Bir çocuğun ilk defa köye gittiğini ve orada traktör kullanmayı öğrendiğini, traktör kullanırken önüne bir köpek çıktığını, çocuğunda ona yol verdiğini ve buna benzer köy anılarıyla geçen bir hikayeydi. Kitap bittikten sonra çocuklara sordum “İçinizde hiç köye giden var mı?” Hepsi bağırarak parmak kaldırdılar. Hepsi köye gitmiş meğerse. Ama ben biliyordum ki bunların yarısı köy görmemişti.

Daha sonra içlerinden bir tanesine köydeki anılarından anlatması için söz verdim. Başladı anlatmaya. Ne tesadüftür ki, bizim hikayenin kahramanının başından geçenler aynen onun da başından geçmiş (!) O da traktör kullanmayı öğrenmiş. Bir gün karşısına bir köpek çıkmış, “Köpek kardeş buyur geç.” diye ona yol vermiş. Anlattı da anlattı. Anlaşılan okuduğum hikayeyi iyi dinlemişti. Dinlemekle kalmamış yaşamıştı. Bu çocuğa yalan söylüyor diyemeyiz.