Çocukla oyun oynamak çocukla birlikte oyun oynamak çocukla oynamak çocukla oyun çocuk gelişiminde oyun oyunun çocuğa faydaları oyun oynamanın çocuğa faydaları


Uzmanlar çocuk ruh sağlığını “sevilmek ve oynamak” diye tanımlıyorlar. Ben burada sevgiden bahsetmeyeceğim. Çünkü çocuğunu eğitmek için eline bu kitabı almış olan her anne-baba çocuğunu seviyor demektir. Eğer sevmeseydi onun eğitimi için kaygı duyup öğrenme girişiminde bulunmazdı. Çocuğunuza duyacağınız sevginin niteliğini anlatmak da bana düşmez. Ben bu sevilme şansına sahip çocuklarınıza oyun konusunda nasıl yardımcı olursunuz onun üzerinde duracağım.

Anne-baba, oyun konusunda çocuğuna yardımcı olmak istiyorsa ilk önce oyunun çocuğu için ne gibi faydaları olduğunu öğrenmesi gerekir. Yoksa siz oyunun gereksiz ve boş uğraş olduğunu mu düşünüyorsunuz? Çocuk ruh sağlığını tamamladığı söylenen oyun biz büyükler için boş zamanlarımızı değerlendirmek için yapılan bir etkinlik olabilir, fakat çocuk için ciddi bir uğraştır. Çocuğunuzun günlük yaşantısına şöyle bir bakın, yemek, içmek ve uyumak haricinde ne yapıyor? Sadece oyun oynuyor. Mutfakta size yardım etmek onun için bir oyun, oyuncaklarını toplamak bir oyun, toz almak bir oyun olabiliyor. O halde çocuğunuz oynarken öğrenir, öğrenirken oynar diyebiliriz.

Günlük yaşantısının önemli bir kısmını kapsayan oyun, çocuğunuzu hayata hazırlarken, aynı zamanda onu eğlendirir. Oyundan keyif almadığı bir zaman, başka bir oyuna geçmekte üzerine yoktur. Sizin yapmanız gereken ise çocuğunuza oyun ortamı sunmaktır. Ona oynaması için yasaklı olmayan bir oda, hiç olmazsa bir köşe tayin edin. Oyuncaklarını gönlünce yerleştirsin, kule yapsın, arabalarına garaj yapsın, bebeklerine yatak yapsın. Sakın ha oyuncaklarına dokunmayın. Kazara kulesini yıkar, veya kamyonuyla traktörünün yerini değiştirirseniz kıyametler kopabilir. Çünkü o kuleyi çocuğunuz tek başına yapmıştı. Siz iyisi mi oyuncaklarını toplarken ya ondan izin alın veya birlikte toplayın. Eskiyen oyuncağını da çocuğunuza sormadan atmayın.