Bütün çocuklar konuşmayı öğrenme konusunda şanslı değil. Bazı çocuklar beklenen zamanda konuşamıyor. bu durumda bazı önlemleri mümkün olduğunca erken almanızda çocuğunuzun konuşma gelişimi açısından yarar var. Acıbadem Sağlık Grubu Uzman Pedagog Zehra Yılmaz “Bu çocuklar erken tedavi edilmediğinde, dil ve konuşma becerilerinde ileriki yıllarda daha çok güçlüklerle karşılaşıyorlar.”diyerek aileleri uyarıyor.

Neden bazı çocuklar konuşmakta zorlanıyorlar?
Dil ve konuşma bozukluğu organik bir nedenden ötürü ortaya çıkmış olabilir. Bu organik nedene dudak işitme kayıplarını örnek verebiliriz. Bu nedenle bebeğin diğer muayeneleri yanında odyolojik değerlendirmelerin de yapılması, ileride daha çok zorluklara neden olabilecek kayıplar için gerekli önlemin alınmasını sağlayacaktır. Konuşma bozukluğu Dil ve konuşma bozukluklarını iki başlık altında toplamak mümkün: Belli bir organın bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan “organik sebepler” ve “fonksiyonel sebepler” incelenebilir.

Konuşma bozukluğunun altında hangi nedenler yatar?
Dil ve konuşma bozukluklarının altında hangi nedenlerin yattığını anlayabilmek için, diğer tıbbi branşlardan da yardım alınması gerekir.

Peki hangi branşlarla ortak bir çalışma yürütülüyor?
Bu durum dil ve konuşma problemi olan kişinin problemine göre değişmekle beraber kulak burun boğaz, çocuk doktoru, nörolog, beyin cerrahı, psikiyatrist, dahiliye uzmanı, fizyoterapist, solunum terapisti, diyetisyen, sosyal hizmet uzmanı, çocuk gelişimi uzmanı ile birlikte tedavinin hastane ortamında yapılması daha avantajlıdır. Aileler tek uzmanın tedavisini yeterli görüyor ve başka uzmanların desteğinin alınması konusunda sıkıntı yaşanıyor. Oysa gerekli uzmanlara danışıldığında sorunun kökeninde farklı başka sorunların yattığı anlaşılabiliyor. Aileler çocuğun dil ve konuşma bozukluğunun altında fiziksel kökenli bir rahatsızlığı olabileceğini kabul etmiyorlar. ‘Çocuğumun nöroloğa gidecek ne durumu var’ diyerek tepki gösteriyorlar. Oysa bazen çözümlenmesi kolay bir fiziksel problem söz konusu oluyor. Bu sorunun çözülmesi sonucunda destekle konuşma becerisi sağlamak kolaylaşıyor.