inatçıİnatlaşma ortamlarınızda çocuklarınıza karşı öfkeli ve sabırsız bir tavır takınmamalı, yumuşak bir ses tonuyla konuşmaya özen göstermelisiniz.
Otoritenin kimin güçlü, kimin güçsüz olduğunu ispatlama kaygısını önemsemeyin. Boşuna inatlaşırken güç sağlamaya çalışmayınız.
Çocuğunuza karşı sürekli hayır diyen bir konumda olmaktan kaçının. İstediğiniz şeyi neden yapamayacağınızı basit bir dille açıklayın, bu durumdan dolayı yaşadığım üzüntüyü paylaşın.Ona karşı kararlı ve tutarlı fakat sevecen bir tavırla yaklaşın. Hayır, dediğiniz bir şeye sonradan evet demeyin. Anne ve baba ortak ve kararlı tutum takının.Tüm açıklamalara rağmen bir süre sonra yeniden istediği şeyi tutturursa hiç tepki vermeyin. Dikkatini hoşlandığı, sevdiği başka bir noktaya yöneltmeye çalışın. (oyun, çizgi film, sevdiği bir yiyecek vb.) Yasaklanan şeyleri siz de yapmamalısınız (Mutfak dışında yemek yemeye izin verilmezken babanın maç seyrederken yemeğini televizyonun karşısında yemesi gibi.)

Çocuğunuza karşı aşırı koruyucu davranmamalı, kendi başıma yapabildiği halde yemek yedirme, giydirme, beraber yatma gibi davranışlardan kaçınmalısınız. Yapabileceği sorumluluklar vermeli, böylece özgüvenini gelişmesini sağlamalısınız.Ona seçenekler sunmalısınız.Bu davranışınız çocuğunuzda bağımsız bir birey olarak görüldüğü, kararlarına saygı duyulduğu düşüncesi oluşturacaktır.