hayal gücü

çocuk sinaması, 07 şubat 2016 çocuk sinamaları türkçe komik, çocuk sinamasi


 

 

Bu yaşlarda çocuğunuzun, bir şeyi yapmak için sizden izin koparamayınca eşinizi buna razı etmeye çalıştığını fark ede­bilirsiniz. Örneğin, kızınıza akşam yemeğinden önce şeker yiyemeyeceğini söylediğinizde somurtup ağlayabilir. Ama eşinizle yalnız kaldığında ona şeker yemesine izin vermesini söylemeye çalışır. Çocuğa önceden sizin hayır dediğinizi bil­meyen eşiniz buna izin verebilir. Tam iddiacı, tartışmacı ve hatta saldırgan oluşuna alış­maya başladığınız anda çocuğunuz, istediklerini elde etmek üzere bu yeni davranışı başlatabilir. Bu gerçekleştiğinde ka­zanan kim olur? Çoğunlukla size kızınız kazanmış gibi gelir.

Çocuğunuz Neler Düşünüyor, Neler Hissediyor?

Eğer gerçekten canım şeker ister ve annem alamayacağımı söylerse sinirlenirim. Kızarım, çünkü kendimi çaresiz hisse­derim. Annem ve babam benim tartışma ve kavgalarımdan yorulduklarını söylüyorlar, bu yüzden şeker almak için yeni bir yol bulmak zorundayım. Babam şeker alamayacağımı söylemedi, belki ona sorarım. Eğer şekeri bana o verirse, bahse girerim annem onu benden geri almaz ya da ona ha­yır demez. Bakın, bunları düşünebilecek kadar akıllıyım. İhtiyacım olan şekeri almak için bir yol buldum ve kavga etmedim, bağırıp çağırmadım. Bu yolla, gürültü çıkarmadan veya so­run yaratmadan istediğim şeyi alırım.

Ne Anlama Geliyor?

Son iki gelişim aşamasında çocuğunuzun esas endişesi çevresindeki nesnelerle kurduğu ilişkiydi. Şimdi ilgisi nesnelerden insanlara ve insanların onun ne işine yarayacaklarını doğru kaymaktadır. Çocuğunuz henüz gerçek bir empatiye sahip değildir. Beş yaşına gelmeden de sahip olmayacaktır. Çocuğunuz bu aşamada insanları kullanır, ama bunun sebebi kötü kalpli, katı yürekli ya da psikopat olması değil­dir. Sadece insanları nesnelerden henüz ayırt edememekte­dir. Bu doğaldır. Siz yanlış bir şey yapmadınız.