Ergenlik dönemi ergenlik ergenlik çağı çocuklarda ergenlik çocuklarda ergenlik dönemi ergen psikolojisi ergen davranışları ergenle iletişim


Anne babalar çocuklarına ön ergenlikte sabrettikleri, onlara destek oldukları, nasihat etmektense onları kınamadan ve suçlamadan dinlemeyi tercih ettikleri, onlara güvendikleri, duygularını rahatça ifade etmelerine fırsat verdikleri taktirde emeklerinin karşılığını fazlasıyla alacaklardır.

Yukarıdaki son örnekte genç kızımızın ne kadar içten ve ne kadar dürüst ifadelerde bulunduğunu görüyorsunuz. Eğer anne ve baba ona çocuk muamelesi yapmasaydı, onu koruma adına erkek çocukları bu kadar kötülemeseydi, duygularını ifade etmesine izin verseydi, genç kızımız belki de gizli bir arkadaşlık ilişkisine girmeyecek, kendisini suçlu ve gergin hissetmeyecekti.

Ana baba okulunda ön ergenlik yaşında çocukları olan anne babalara şikayetlerini yazmalarını istediğimiz zaman üç anne el kaldırarak çocuklarından hiçbir şikayetleri olmadığını, problemleri kendi aralarında konuşarak çözdüklerini, çözemedikleri yerde sabrettiklerini, bunların zamanla geçeceğine inandıklarını söylemişlerdi. İçimden onları tebrik etmek ve kutlamak geldiği halde, diğer anne babaları mahcup etmemek için sadece tebessümle yetinmek zorunda kalmıştım.

Sonra o üç annenin çocuklarıyla tanışma fırsatı buldum. Derslerinde başarılı, kendileriyle barışık, arkadaşları ve öğretmenleri tarafından sevilen, güven duyguları gelişmiş gençlerdi. Böylesi gençlerin ön ergenlik fırtınasını kolay atlatacakları bellidir. Ön ergenlikten ergenliğe geçişi en iyi anlatan 15 yaş genci ile 16 yaş genci arasındaki zihinsel, duygusal ve ruhsal farklılıklardır. 15 yaşındaki genç, bir yıl öncesine kıyasla daha hassas, daha kırılgan, daha alıngan, özgürlüğe daha düşkündür. Kendini tanıma, kişiliğini bulma çabası içindedir. Kabul edilmek, önemsenmek, aranan bir kişi olmak istekleri ağır basmaktadır.