Çocuklarda endişe çocuklarda anksiyete çocuklarda anksiyete nedenleri çocuklarda huzursuzluk çocuklarda gerginlik


Çocuk bazen belli bir olaya bağlı olmaksızın sinirlilik, gerginlik ve huzursuzluk belirtileri gösterir. Sorduğunuzda sebebini açıklayamaz, çünkü kendisi de bilmemektedir.

Çocuk 5 yaşına kadar ben merkezci bir kişiliğe sahiptir. Kendisini dünyanın ve olayların merkezinde görür. Düşündüğü ve hayalinden geçirdiği her şeyin gerçekleşeceğine inanır. Küçük kardeşini kıskandığı ve onun ölmesini arzu ettiği zaman, bunun gerçekleşeceğini sanır ve suçluluk duyar. Bu suçluluk duygusu onda sıkıntı yaratır.

Yaramazlık yapan ve söz dinlemeyen bir çocuğa annesi, “eğer beni üzmeye devam edersen annen olmam, seni bırakır giderim,” dese çocuk buna inanır, bir sitem olduğunu anlayamaz. Anne alışveriş için çıksa, çocuk annenin onu terk ettiğini düşünür, endişeye kapılır. Davranışlarından dolayı devamlı suçlanan ve ceza gören bir çocuk kendisini kötü hisseder. Anne baba arasında çıkan anlaşmazlıkların ve kavgaların merkezinde kendini görür. Kötü bir çocuk olduğu için anlaşmazlıklara sebep olduğunu, bir gün anne ve babanın ayrılarak kendisini yalnız bırakacaklarını düşünür, içten içe bir korku geliştirir. Bu korku gerginliğe ve endişeye yol açar.