Bilgisayar karşısında yanlış oturma, okul sıralarının uygun olmaması gibi sebeplerle çocuklarda duruş bozuklukları artıyor. ÖZEL 29 MAYIS HASTANESİ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uz.Dr.Ayla Özlem İNCE konuyla ilgili önemli noktaları aktarıyor.

Çocuklarda duruş bozukluğu nedir?

Duruş bozukluğu, omurganın duruş şeklinin normalden sapması olarak tanımlanmaktadır. Normal bir duruşta yandan baktığımızda sırtımızda hafif bir kamburluk (kifoz) ve belimizde hafif bir çukurluk (lordoz) bulunmaktadır. Bu eğriliklerin artması veya azalması duruş bozukluğuna ve ağrıya yol açabilmektedir. Ayrıca omurgada önden ve arkadan bakıldığında olan eğriliğe ise skolyoz denilmektedir. Normal duruşta skolyoz olmamalıdır.
İyi bir duruş (postür) eğitimi çocukluk yaşlarından itibaren başlar. İleri yaşta görülen bel, sırt ve boyun ağrılarının kaynağı, yıllar öncesinde edinilmiş olan kötü duruş alışkanlıklarıdır.
Yapılan çeşitli çalışmalar sonrasında okul çağı çocuklarında bel ağrısının sıklığı %8 ile % 74 arasında olduğu belirtilmektedir Bu oranlar oldukça yüksektir.

Duruş bozuklukları neden artıyor?

– Bilgisayar karşısında yanlış oturma, okul sıralarının uygun olmaması,
– Çocukların okulda kendi boylarına uygun olmayan okul sıralarında oturması,
– Çok küçük yaşlardan itibaren ağır sırt çantası taşımak,
– Hatalı oturma, ayakta durma ve uyuma (uygunsuz yatak seçimi),
– Görme bozuklukları
– Aşırı kilolu olmak (beslenme alışkanlığının değişmesi, fast-food beslenme)

Bu pozisyonların büyük çoğunluğunda sırtımız öne doğru eğilmiş durumdadır. Hızla gelişmekte olan bir omurga yapısına sahip çocuklarda neden kamburluğun veya skolyozun en sık görülen duruş bozukluğu olduğunu açıklamaktadır.