4. Çocuğunuzla beraber hedeflerini belirleyin ve karar verin: Çocuğunuzun dikkat genişliğini arttırmaya çalışırken, kendisinin de kayda değer bir şeyler yaptığını hissetmesi ve eğlenmesi önemlidir. Bunu, ona gerçekçi beklentilerden bahsederek ve onun da kendi düşüncelerini teklife sunmasına izin vererek başarabilirsiniz. Bu takdirde, hedefe ulaşıldığında, ikiniz de kendinizi harika hissedeceksiniz ve çocuğunuzun bir dahaki sefer için daha motiveli olduğunu göreceksiniz.

5. Çocuğunuzun yemek alışkanlıklarını bir göreve başlamadan değiştirin: Çocuğunuzun ağır öğünler veya içesinde ağır ve hazmı zor besinler yemesine izin vermeyin. Bu enerjisini arttırmak yerine azaltacaktır, kendisini uyuşuk ve yorgun hissetmesini sağlayacaktır. Bunun yerine, ona hafif aperatifler ve besleyici öğünler hazırlayın ki konsantre edebilmesi için enerji üretebilsin.

6. Hayatınızdaki karmaşıkları yok edin ve hayatınızı yeniden organize edin: Evin derli toplu olması ve ev işlerinin (bulaşık, çamaşır, vs.) zamanında yapılıp bitirilmesi, öğrenmeye iletken bir atmosfer sağlayacaktır. Ev ortamında işler karmakarışık olduğunda, stresi arttırır ve o an yapılan bir işe dikkat verme olanağını azaltır.

7. Başarıları övün, ne kadar küçük olursa olsunlar: En ufak bir ilerleme için, çocuğunuza verdiğiniz her olumlu destek onun başarı azmini güçlendirecek ve sadece sizi değil kendisini de memnun etme isteği olacak. Övgülerinize devam edin ki, çocuğunuzun daha ne kadar hedeflerine ulaşması için dikkat sarf ettiğini göreceksiniz.