bebeklerde dikkatBütün çocuklar zaman zaman dikkatlerini vermekte zorluk çekerler. Hele de bu süreç tam tatil öncesi ya da dikkatlerini derslerden ve ödevlerden daha fazla çeken bir şey olursa…

Bu bilinen bir durumdur fakat bazı ebeveynler çocuklarının hedeflerine ulaşmak için devamlı zorluk çektiklerini ve dikkat genişliğini arttırmak adına çok fazla çalıştıklarını fark edebilirler. Bu sorunun evde çözülmesinin bir yolu var ve biraz sorumlulukla gerçekleştirmek mümkündür.

1. Çocuğunuzla bir çalışma programı yaratın: Düzenlilik olmayınca, hem çocuk hem yetişkinler dağılırlar, neyin yapılması gerektiğini ve ne zaman bitmesi gerektiğini kestiremezler. Bunun sonucunda, görevlerini ve zaman sınırlarını düşünmekten, bitirilmesi gereken işleri zamanında bitirememenin ve çok az iş yapabilmenin hüsranına uğrarlar. Eğer siz çocuğunuza takip etmesi gereken bir program hazırlarsanız, o hedeflerine daha kolay odaklanabilir ve tüm konsantresini hedeflerini başarmak için kullanabilir.

2. Belirli aktiviteler için belirli çalışma alanları ayarlayın: Ödevler, el sanatları, oyunlar, kitap okuma ve televizyon izleme (atari oyunları dahil) için belirlenmiş alanlar ayarlamak, çocuğunuzun konsantresini o an ilgilendiği aktiviteye tamamen vermesini sağlayacaktır. Televizyon odasında ödev yapması ya da oyun odasında kitap okuması, onun için dikkatini dağıtacaktır ve kafası karışacaktır.

3. Saate bakın: Çocuğunuza ne yaptırmaya çalışıyorsanız çalışın, sadece o aktivite için bir zaman sınırlaması koyun. Programı ayarlarken, her aktivite için ne kadar zaman gerektiğine karar verin ve bu zaman dilimine sadık kalın. Ödevler, piyano çalışması, okuma veya herhangi bir şey için zaman ayarlayabilirsiniz. Çocuğunuz erken bitirse dahi, ona biraz daha devam etmesini teşvik edin ki tahsis edilen zamana ve programa sadık kalmayı öğrensin.