Çocukların cinsellik konusunu öğrenmeleri gelişimleri açısından büyük önem taşıyor. Memorial Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Bölümünden Uzm.Dr. Ayten Erdoğan “Çocuklar; tıpkı kolları ve bacakları gibi, cinsel organları hakkında da olumlu duygulara sahip olmaya, erkek veya kız olmanın iyi bir şey olduğunu hissetmeye ihtiyaç duyuyorlar.” diyor.

Okul Öncesi Dönemde Yaşananlar

“Çıplak kalmaktan ve başkalarını çıplak görmekten hoşlanırlar”
Bebekler elleri ve ayakları haricindeki organlarını görmekte zorlandıkları için birinci yılın sonlarına dek cinsel organları ile ilgilenmez. Yaşın ilerlemesiyle birlikte cinsel gelişim de hızlanıyor. Uzm.Dr. Erdoğan şunları söylüyor: “ Üç yaşından küçük çocuklar tüm organlarının kendilerinin daimi bir parçası olduğunu bilemezler. Bu nedenle örneğin erkekler kızların penisi olmadığını gördükleri zaman kendilerinin de penislerini kaybedebilecekleri korkusu yaşayabilirler. Okul öncesi dönemdeki çocuklar kendi bedenlerine ve başkalarının bedenlerine bakmaktan hoşlanırlar. Bu nedenle başkalarının bedenine dokunmayı içeren oyunlar oynayabilirler (doktorculuk gibi). Çoğunlukla anne-babalarının bedeniyle de ilgilenir ve dokunmak isteyebilirler. Dört yaşındaki çocuklar ise tuvaletle ilgili kelimelere ve insanların banyo ve tuvalette yaptığı şeylere büyük bir ilgi duyarlar.”

İlkokul Yıllarının Başlarında Yaşananlar
Çocukların bu çağda da kendi vücutlarına dair meraklarının devam ettiğini söyleyen Uzm.Dr. Erdoğan şöyle devam ediyor: “ Bu çağda çocuklar cinsel ilişki konusunda bir şeyler duymaya ve bu konuda konuşmaya başlarlar. Çoğunlukla da arkadaşlarından duydukları cinsel kelimeleri kullanırlar. Özellikle hamilelik ve doğum konusu ilgilerini çeker.”