Çocuklarda cinsel eğitim çocuklarda cinsel gelişim çocuklarda mastürbasyon çocukla cinselliği konuşmak çocuğa cinselliği anlatmak çocuklarda cinsel içerikli sorular


Çocuğunuz cinsel kimliğini 3 yaşından itibaren geliştirmeye başlar. Fakat çocuğunuzun cinsel yaşamı bebekliğe kadar uzanabilir. Ellerini ve kollarını rahat hareket ettirebilecek kadar büyüdüğü zaman eli tesadüfen cinsel organına gidebilir. Bu tamamen gözünü, kulağını, burnunu ellemesi gibi bir şeydir. Bundan hoşnut olup hareketini yinelediğinde anne ve baba endişe duyup bu davranışını yasaklar veya bunun için kızıp bağırırsa, işler o zaman sarpa sarar.

Bu durumda endişelenmenize gerek yoktur. Çocuğunuz bu yaşta mastürbasyona başlamaz. Tepkisiz kalıp görmezlikten gelirseniz bu davranış kısa sürede kaybolacaktır. Çocuğunuz ikinci yaşlarda ilerlerken karşı cinsten bir kardeşi varsa veya bir arkadaşının cinsel organını görmüşse, kız çocukları erkek çocukta olan fazlalığın onda niye olmadığını sorabilir. Cinsiyet ile ilgili bu ayırım, eğer gerekli açıklama yapılmazsa, kız çocuklarda bir eksiklik olarak algılanıp aşağılık duygusuna, erkek çocuklarda ise “Acaba benimkisi de sonradan kesilecek mi?” diye birtakım korkulara sebep olabilir. Bunun için çocuklarınızın bu tür sorularını açık ve net bir şeklide cevaplandırmanız gerekmektedir.

Kız çocuğunuza, ileride bebek yapabilmek için böyle yaratıldığını, bunun bir eksiklik olmadığını söyleyebilir, erkekler anne olmayacakları için o şekilde yaratılmışlardır, diyebilirsiniz. Hatta “Kadinların da göğüsleri vardır, erkeklerin yoktur, çünkü kadınlar çocuklarını emzirebilirler.” diye de ekleyebilirsiniz. Erkek çocuğuna da ilerde baba olacağı için farklı yaratıldığını söylemeniz gerekir. Genelde 3 yaş civarında fakat siz gebe iseniz daha önce veya sonra karşılaşacağınız bir soru da, bebeklerin nereden geldiği sorusudur. Bu soruyla karşılaştığınızda eliniz ayağınıza dolaşmadan kısaca “Annelerin karnında özel bir yer vardır. Bu mide ile aynı yer değildir. Bebekler bu özel yerde büyürler” diye cevap vermeniz yeterli olacaktır.