Çocuklarda cinsel gelişim çocuklarda cinsel kimlik çocuklarda cinsel kimlik gelişimi çocuklarda cinsel eğitim çocuklarda cinsel organ merakı çocuklarda cinselliğe merak


Cinsel kimlik oluşumunda, tuvalet eğitiminden sonra, ikinci sırada çocukların sorduğu sorulara anne babanın verdiği cevaplar etkili olmaktadır. Çocuklar, 3-4 yaşlarında doğum, cinsiyet farkı, çocuk oluşumunda anne ve babanın rolü gibi konulara merak duyar, öğrenmek için soru sorarlar. Çoğu anne babalar, cinsel konuların bir “sır” gibi saklandığı, bu konuda soru sormanın “ayıp” sayıldığı bir ortamda yetişmişlerdir. Okumuş anne babalar bile, çocuklarına cinsel eğitim verirken, kendilerini bu ortamın etkisinden kurtaramazlar.

Çocuklara sağlıklı cinsel bilgi veremeyişimizin bir başka sebebi olaya yetişkin gözüyle bakmamız. Yetişkin gözüyle bakınca, çocuğun sorularında cinsel merak olduğunu zanneder, eksik ve kaçamak cevaplar vererek olayı geçiştirmeye çalışırız. Eksik, kaçamak ve yanlış cevaplar çocuğun kafasını daha da karıştırır. Bir anne, küçük kızının “Ben nasıl doğdum?” sorusuna cevap verirken “Ah sorma kızım, seni doğururken o kadar acı çektim ki tahmin edemezsin … ” demiş; çocuğun zihnine doğum hakkında korku tohumları ektiğini hiç aklına getirmemişti. Aslında çocuğun öğrenmek istediği bu değildi. Nereden geldiğini öğrenmek istiyordu.

Çocukla empati yapamayan, yani kendisini onun yerine koyamayan anne babalar üremeye ve cinsiyete ait sorularının amacını bilemezler. Çocuğun soruları cinsel meraktan değil, kendini keşfetme isteğinden kaynaklanmaktadır. Nereden geldiğini, neden kendisinin pipisi olduğu halde kız kardeşinin pipisi olmadığını, çocuğun dünyaya gelişinde anne ve babaya düşen rolün ne olduğunu merak etmektedir. Kız çocukları da, erkek çocukta gördükleri pipinin neden kendilerinde olmadığını merak eder, belki de sünnet edilerek bu duruma geldiklerini düşünürler. Eğer verilen kaçamak cevaplardan çocuk bu merakın anne ve baba tarafından hoş karşılanmadığın hissederse, başka kaynaklardan merakını gidermeye çalışacaktır. Bu kaynakların çoğu zaman sağlıksız ve zararlı olduğu anne babalar tarafından bilinen bir gerçektir.