Çocuklarda bedensel gelişim çocuklarda bedensel gelişme çocuklarda bedensel değişme çocuklarda fiziksel değişme


Bütün bu süre içinde çocukların sağlığı ile ilgili hiç bir girişimde bulunmamıştık. Gene de okulun ilk açılış günündeki o kansız,cılız, eti benzi soluk çocuklar gitmiş, yerlerine al yanaklı, pırılpırıl gözlü canlı insan yavruları gelmişlerdi sanki.

Onlardaki bu değişimi görenler, güneşli bir sayfiye yerinde tatil geçirmişler sansa yeriydi. Madem ruhsal bunalımlar metabolizmayı etkileyip insanın canlılığını kesebiliyordu, neden kırbaçlayıcı, canlandırıcı bir deneyim metbolizmayı düzene sokmasın, kişinin sağlığını yoluna koymasın?

Okulumuzdaki çocuklarda görülen değişim bunu apaçık kanıtlamaktaydı. Bugün bu gerçek herkesçe kabul edildiği için size şaşırtıcı gelmeyebilir, ama o sıralar bu değişiklik büyük heyecan yaratmıştı. Sağda solda mucizeden söz ediliyor, bu olağanüstü çocukların başarıları üzerine haberler ağızdan ağıza dolanıyordu. Tanrının günü gazetelerde yazılar çıkıyordu. Onlar üzerine kitaplar, hatta romanlar yayınlandı.

Yazarlar gözleriyle gördüklerini olduğu gibi anlattıkları halde okuyanlar üzerinde bambaşka bir dünyayı anlatıyorlarmış izlemini uyandırıyorlardı. İşi insan ruhunun nihayet keşfedildiğini iddia edecek kadar ileri götürenler bile çıktı. Çocukların konuşmaları satırı satırına yayınlanıyordu. İngiltere’de onlar için Yeni Çocuklar adlı bir kitap yayınlandı. Bu kitapta okuduklarını gözleriyle görüp doğrulamak üzere ta Amerika’dan gelenler oldu.