Çocuk davranışları 3 yaş çocuk 6 yaş çocuk 3-6 yaş çocuk çocuklarda davranış özellikleri çocuklarda inatçılık çocuklarda soru sorma


Çocuk 3 yaşından sonra hızlı bir öğrenme ve taklit sürecine girer. 4 yaş soru sorma çağı olarak isimlendirilir. Çocuk, “neden, niçin?” sorularıyla anne babayı bunaltır. Çocuğun her türlü sorusu ciddiye alınmalı, anlayacağı şekilde, basitçe ve doğru olarak cevap verilmelidir. Çocuk cevabın ertelenmesinden hoşlanmaz. Cevap verilmediği zaman kendisine değer verilmediğini düşünür. Anne veya baba çocuğun bir sorusuna “bilmiyorum” cevabı verdiği zaman çocuk çok şaşırır. Çünkü çocuğun gözünde anne baba dünyanın en bilgili insanlarıdır.

Hızlı öğrenme sürecinden dolayı 4 yaş çocuğunun kafası karışıktır. Konuşma sırasında birbiri ile ilgisi olmayan bir sürü şeyden bahseder. Hayalle gerçek iç içe girmiş durumdadır. Yaptığı resimlerin çizmeye çalıştığı nesnelerle ilgisi yoktur. Sizin ev zannettiğiniz şey aslında bir ağaçtır. Yuvarlak şeyi göstererek “ne güzel top çizmişsin” dediğiniz zaman, “hayır, der, o bir araba.”

4 yaş çocuğu maymun iştahlıdır, başladığı bir işi yarım bırakır, başka bir işe başlar. Size bir soru sorar, siz cevabın yarısında iken bırakıp gidebilir. 5 yaş çocuğu olgunluğu ve ağırbaşlılığı ile sizi şaşırtır. Artık fazla soru sormaz. Sanki her şeyi bilir gibidir. Başladığı bir işi bitirmeyi ve sonucunu görmeyi sever. Kendine güveni vardır, sokakta kaybolmaz, adresini bilir. Günlük işlerinde yardıma ihtiyacı yoktur. Kendi başına giyinebilir, banyo yapar, tuvalet ihtiyacını karşılar, bakkala ekmek almaya gider, basit ev işlerinde annesine yardım eder. Bütün bu işleri severek ve isteyerek yapar.