Çocuk hakları günü

Çocuk gelişimi çocuklarda sosyal gelişim çocuk davranışları


Kendi ayakları üzerinde dikilmeyi, yürümeyi ve konuşmayı beceren bir çocuk, aileden aldığı eğitimin kalitesine bağlı olarak, sosyal bir kimlik kazanmaya başlar. Taklit, deneme yanılma, oyun gibi temel öğrenme mekanizmalarını kullanarak bağımsızlık yolunda hızla ilerler.

Üç yaşına geldiğinde artık yemek, tuvalet, giyinme, oyun kurma gibi çoğu ihtiyaçlarını karşılayabilecek olgunluğa ulaşmıştır. Aile etkinliklerine katılan, kendisini değerli hisseden, akrabalarıyla ve arkadaşlarıyla sosyal ilişkiler kuran etkin bir kişidir. Bununla beraber anne ve babaya bağımlılığı devam eder. Daha ailesinden ve çevresinden öğreneceği çok şey vardır. Otoritenin kabulü, itaat, kurallara uyma, duygularını rahatça ifade etme, utanma, sosyal işbirliği, kabul etme veya karşı koyma gibi sosyal davranışların temeli bu yaşlarda atılır.

Çocuk, 2-3 yaşlarda aile üyelerini, büyük çocukları ve yaşıtlarını izleyerek insanlar arasında sosyal ilişkilerin nasıl kurulduğunu, birbirleriyle nasıl geçindiklerini, nasıl yardımlaştıklarını, nasıl işbirliği yaptıklarını öğrenirler. Büyükleri taklit ederek onlara benzemeye çalışırlar. Çocuğun sosyalleşmesinde en önemli kurum önce sokak sonra okuldur. Bu iki kurum, çocuğun aile dışı insanlarla yani toplumla tanışmasını sağlar. 6 yaşına kadar sokağa çıka rılmayan, arkadaş edinmesine, arkadaşlarına gitmesine ve evine arkadaş çağırmasına izin verilmeyen, oyuna doymamış, ayağı toprağa basmamış, aşırı sevgi ve koruma altında bir apartmanın dört duvarı arasında anne ve babasına bağımlı olarak büyümüş bir çocuk, ikinci sosyal kurum olan okula uyum sağlayamaz.