3 arkadaş problemi , 3 arkadaş radyo problemi, çocuklarda arkadaş problemleri


Çocuğumun Hiç Arkadaşı Yok

Her birey farklı yaş dönemlerinde farklı ortamlarda bulunur ve ilişkiler kurar. Aile, okul, arkadaş vb … Bu ortamlarda çocuk sosyalleşmeyi öğrenir. Çocuğun aile içinde kendini ifade edebilmesi genellikle mümkündür. Ancak diğer ortamlarda sosyalleşebilmek bazı çocuklar için oldukça güçtür. Sosyalleşmekte güçlük yaşayan bu çocukların önemli sorunlarından biri, arkadaş edinemiyor veya herhangi bir arkadaş grubuna giremiyor olmalarıdır. Öyleyse denilebilir ki; çocuğun arkadaşının olmaması, sosyalleşmesini engelleyen ciddi bir faktördür.

Çocuğun Niçin Arkadaşı Olmaz?

Bu çocuklar, nasıl arkadaş edineceklerini bilemiyor olabilirler. Kimi zaman yeni bir ortama nasıl girilebileceğini, ortamdaki şahıslarla nasıl tanışılabileceğini, bir sorunla karşılaşırsa kendisini nasıl savunabileceğini bilemezler. Bu sebeple de yeni bir arkadaş ortamı onları ürkütür. Buna bağlı olarak da arkadaş edinemezler. Bu durumda ebeveynin kendi hayatından birtakım deneyimlerini çocukla paylaşması, çocuğunu ısrarcı olmayan bir tavırla yeni bir ortama girmesi için teşvik etmesi gerekebilir.

Çocukta özgüven problemi olabilir. Özgüven problemi de çocukların arkadaş edinmelerini engelleyen bir faktördür. Bu çocuklar çok fazla isteseler bile kötü birsonuçla karşılaşma kaygısından dolayı hep çekimser kalırlar. Kendilerinde istenmeyecekleri duygusu hakimdir. Bu sebeple var olan özgüven probleminin nedeni tespit edilmeli ve genel anlamda bir çözüme ulaşılmalıdır. Çocuk bu problemini halledebilirse zaten arkadaş edinmesine engel bir durum kalmayacaktır )Çocuk, bulunduğu ortamda ciddi bir sorunla karşılaşmış olabilir. Kimi zaman çocuğun arkadaş edinemediği ortam incelenmeli ve engelleyici faktörler saptanmalıdır. Mesela okul ortamında arkadaşı olmayan bir çocuğun arkadaş edinmesine engel olan, kendisine ad takılmış olmasından duyduğu rahatsızlık ve utanç duygusu olabilir. Bu nedenle çocuğu engelleyen faktörler saptanmalı ve bunlar ortadan kaldırılmalıdır.