Çocuklarda stres çocuğun stresle başa çıkması çocuğun stresle baş etmesi çocuk psikolojisi


Çocuklar da stres olur. Bunu önlemenin yolu yoktur ama çocuğunuza stresle nasıl başa çıkacağını öğretmeniz mümkündür. Ebeveynlerin tutumları ve hayata yönelik bakış açıları çocuklar için çok önemli örnekler olabilir.

Stresli durumlarla siz nasıl başa çıkıyorsunuz? Hafif bir deprem nedeniyle şehir elektriği kesildiğinde olaya fenerinizi alıp dışarıda yürüyüş yapmayı teklif edecek kadar olumlu mu yaklaşırsınız yoksa gerilip depremlerde başınıza gelebilecek tüm o trajik olayları mı anlatmaya başlarsınız?

Çocuğunuzu arabayla okula götürürken trafik varsa, arkanıza yaslanıp onunla birlikte olmanın tadını mı çıkarırsınız yoksa öndeki araçla tampon tampona yol alıp kötü araba kullananlara lanet mi okursunuz?

Çocuğunuz hareketlerinizi kapacaktır bu nedenle davranışlarınızla nasıl bir mesaj verdiğinize dikkat edin. Onlara öğretebileceğiniz ikinci önemli şeyonları hangi durumda olursa olsun sevmek, kabul etmek ve saygı göstermektir. Bu kendilerine inanmalarını ve ne olursa olsun her zaman aynı kişi olduklarını bilmelerini sağlar. Onlara verebileceğiniz üçüncü gereç stres olduklarında on derin nefes almalarını öğretmenizdir. Sakinleşmeyi öğretmenin güzel bir yolu bunu kendiniz yaptığınızda davranışınıza dikkat çekmektir. Örneğin “Bugün çok gergini mı on derin nefes alacağım; sonra her işte bir hayır olduğunu düşünerek bir fincan kahve alıp, güzelliklere bakmak için dışarı çıkacağım.” demeniz olabilir.