spor

spora teşvık dilekçesı


Spor büyüme çağındaki çocuklar için hem bedensel sağlık ve fiziksel gelişme yönünden, hem de iyi bir kişilik oluşması ve ruh sağlığı bakımından yararlı ve gereklidir.

Uzm. Dr. Günay Ermergen çocuğun spora ve düzenli egzersizlere özellikle jimnastik ve yüzme gibi sporlara en erken başlama yaşının 4-5 yaş civarında olduğunu belirtiyor. Ancak bu dönemde çocuğun oyuna olan gereksinimi üst seviyelerde olduğu için oyun ağırlığı daha belirgin spor faaliyetleri seçilmelidir.

Aşırı yorgunluk ve bitkinliğe yol açacak çalışmalar,bedensel gelişim kadar ruhsal ve zihinsel gelişimi de olumsuz etkileyecektir.

Bu yaştaki çocukların hareket etme isteğinin güçlü olması nedeniyle davranışlarında belirsizlikler bulunur ve atak davranışları zaman zaman sorunlara yol açabilir.

Çocuklara sevdikleri sporu yapmalarında izin verilmelidir. Aile kendi istediği spor dalları için diretmemelidir.

Spor alışkanlığı kazandırmak önemlidir.

Özellikle okul öncesi yaşlarda çocuğun doğal hareketlerine paralel, spora yönelik hareketlerin geliştirilmesine ve pekiştirilmesine dikkat edilmeli ilköğretim çağında önceden kazanılmış motor becerileri temel alınarak atlatizm,jimnastik,yüzme,kayma sporlarının temel hareket formları geliştirilmelidir. 9-11 yaş grubunda spor dalına özgün temel teknik becerilerin kazanılması ön plana çıkar.

Yaşına uygun spor olmalı…

3-5yaş yürüme,koşma,yüzme,fırlatma ve yakalama, 6-9 yaş yüzme, koşma, jimnastik, giriş düzeyinde futbol ve basketbol için uygundur.

Bir çocuğun organizeli takım oyunlarına katılabilmesi için en azından 6-7 yaşlarında olması gerekir. Çoğu takım sporları fiziksel temas içermektedir.