yemek yemekKonu yemeğe gelince çocukların kendilerine özel ihtiyaçları vardır. Eğer dikkatli olmazsanız yiyecekler sadece besin kaynağı olmakla kalmaz aynı zamanda sağlığınız için tehlike de arz edebilir.

· Bebeğinizi bebek kaşığıyla besleyin.

Bebek kaşıkları genellikle kauçukla kaplıdır. Kaşığın boyutu küçük olduğu için bebeğiniz çok fazla yiyeceği de dışarı tükürmez. Kaşığın üzerindeki kauçuk bebeğinizin damaklarının zedelenmesini de engeller.

· Kaşığı makul miktarda doldurun.

Kaşığa çok yemek almayın. Bebeğinizin kolaylıkla kusabileceğini unutmayın.

· Elma, armut ve erik gibi meyveleri soyun.

Meyvenin kabuğu bebeğinizin boğazına takılabilir.

· Portakal ve greyfurt gibi yumuşak meyveleri dilimleyin.

Bu meyveler de bebeğinizin boğazına takılabilir. Dikkatli olun. Bu tür meyveleri bebeğiniz on iki aylık olmadan yedirmeyin.

· Bebekler için özel olarak üretilmiş meyve sularını tercih edin.

Eğer ailede herkesin içtiği meyve suyunu verecekseniz bir ölçek meyve suyunu bir ölçek suyla seyreltin. Eğer meyve suyunu seyreltmezseniz ishale neden olabilir. Standart meyve suları bebekler için üretilen meyve sularından daha serttir. Aynı zamanda hastalıklardan korunmak için pastörize edildiklerinden emin olun.

· Sadece yüzde yüz saf meyve sularını tüketin.

Etiketleri okuyun. Yüzde yüz saf meyve suları ile normal meyve suları arasında fark vardır. Şeker ya da fruktoz ilave edilmiş meyve suyunu almayın.

· Yemek vakti geldiğinde çocuğunuzu yemek koltuğuna ya da sandalyeye oturtun.

Hem ortalıkta koşturmak hem de yemek yemek boğulma riskini artırır. Çocuğunuza masada yemek yedirmek evin temiz kalmasını da sağlar. Oturduğunuz sandalyenin kolçaklarına fındık ezmesi ve jel bulaştığını görmek kadar kötü bir şey olamaz.